Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych miało przyjemność zaprosić na XI Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG, podczas którego ponownie przeprowadziliśmy symulację Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy „Zwykłej Spółki SA” oraz zajęliśmy się zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia działów prawnych spółek giełdowych. Kongres odbył się w dniach 25-26 lutego 2020 roku w Centrum Kongresowym Hotelu Warszawianka w Jachrance.
Pierwszego dnia zaplanowane były 2 bloki tematyczne. W otwierającej debacie zaproszeni prelegenci przeanalizowali ofertę publiczną pod nowymi regulacjami - zagadnienia praktyczne (skutki wynikające z nowej definicji oferty; wpływ rynkowy wyjątków z ustawy i z rozporządzenia na kształt ofert publicznych; pozyskanie kapitału dla spółki publicznej bez prospektu). W dalszej części omówiliśmy wyzwania podatkowe dla prawników spółek giełdowych (omówienie nowych wymogów w zakresie podatków u źródła (WHT); schematy podatkowe (MDR) - czy i jakie znaczenie mają w praktyce funkcjonowania spółek giełdowych; zarządzanie obowiązkami wynikającymi z przepisów o WHT i MDR; odpowiedzialność dotycząca WHT i MDR). Następnie zajęliśmy się problematyką restrukturyzacji z perspektywy dłużnika i wierzyciela (komunikacja z wierzycielami; dostępne opcje restrukturyzacji; zarządzanie relacjami akcjonariusza większościowego z mniejszościowymi) oraz został zaprezentowany eVoting na Walnych Zgromadzeniach (nowe obowiązki spółek publicznych w zakresie organizacji walnych zgromadzeń; aplikacje KDPW w kontekście obowiązków informacyjnych spółek publicznych; święto akcjonariatu - jak mogą wyglądać walne zgromadzenia). Na zakończenie pierwszego bloku uczestnicy poznali mechanizmy zwiększające wpływ akcjonariuszy na spółki publiczne (polityka wynagrodzeń; ułatwienia wykonywania praw akcjonariuszy; polityki zaangażowania inwestorów instytucjonalnych).
W trakcie drugiego bloku eksperci rynku kapitałowego najpierw skoncentrowali się na czynnikach zwiększających odpowiedzialność spółki i jej władz (nowe trendy w prawie oraz działaniu organów; jak nowości legislacyjne przekładają się na odpowiedzialność członków zarządu; rola prawnika wewnętrznego w budowaniu systemu legal compliance spółki) oraz na zagadnieniach dotyczących emisji obligacji po nowemu (praktyczne skutki zmian regulacyjnych; konsekwencje zaniechanych zmian; najważniejsze wyzwania emitentów), a następnie przeanalizowane zostały ryzyka nieintencjonalnego wykorzystania informacji poufnej (nieoczywiste wymogi MAR; ujawnienie i wykorzystywanie informacji poufnych; transakcje osób blisko związanych). Debata zamykająca drugi blok dotyczyła walnego zgromadzenia w przyszłości (trendy i kierunki zmian w przebiegu i organizacji walnych zgromadzeń; jak będą wyglądały; kto i w jaki sposób będzie w nich uczestniczył).
Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu przeprowadziliśmy symulację Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy „Zwykłej Spółki SA”. Po części merytorycznej uczestników zaprosiliśmy do udziału w Wieczorze Ostatkowym, połączonym z kolacją i zabawą przy muzyce.
Natomiast drugiego dnia Kongresu, jak co roku, odbyły się dwie tury warsztatów tematycznych dotyczące zagadnień prawnych. Po lunchu zaprosiliśmy do udziału w dyskusji panelowej pt. "Najważniejsze wyzwania regulacyjne", podczas której omówiliśmy takie kwestie, jak: MAR - praktyka nadzorcza i zakres proponowanej nowelizacji; rola służb prawnych w identyfikacji szans i ryzyk w obszarach ESG; wymogi i procedury dotyczące sygnalistów; obowiązkowa dematerializacja akcji i warrantów oraz planowane zmiany regulacyjne i ich potencjalne implikacje.
Tematów do dyskusji było oczywiście bardzo wiele i nie wszystkie udało się zamieścić w programie Kongresu. Część z nich była zatem dyskutowana podczas rozmów kuluarowych oraz w mniej formalnej atmosferze, przy kolacji.
Wydarzenie gwarantowało wysoki poziom merytoryczny, ale również stanowiło bardzo ważny element dla integracji środowiska związanego z rynkiem kapitałowym w Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się z poprzednią edycją Kongresu Prawników