Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wraz z Partnerami konferencji: Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie oraz kancelariami prawnymi - Dentons, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni, Wardyński i Wspólnicy - miało przyjemność zaprosić na "V Forum Sporów Korporacyjnych", które odbyło się 29 września 2015 roku w Sali Notowań warszawskiej GPW (ul. Książęca 4, II piętro). Partnerem Technologicznym wydarzenia był Unicomp-WZA.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy 4 bloki tematyczne poświęcone zagadnieniom prawnym, istotnym z punktu widzenia spółki giełdowej. W pierwszej kolejności postaraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy polskim spółkom publicznym grożą pozwy zbiorowe akcjonariuszy? W gronie ekspertów z dziedziny prawa rynku kapitałowego, omówiliśmy możliwe przesłanki (nierzetelność publikowanych informacji, szkody wynikające z insider trading, sprzeciwy wobec połączeń, odpowiedzialność prospektowa), polskie regulacje i kierunek orzecznictwa Sądu Najwyższego (rozszerzenie zakresu stosowania ustawy), ryzyka dla spółek i ich władz oraz możliwości ich minimalizacji, a także przygotowanie do obrony przed pozwem zbiorowym (sygnały ostrzegawcze, mechanizmy kontroli wewnętrznej, szybkość reagowania, profesjonalna pomoc prawna). Następnie skoncentrowaliśmy się na roli rady nadzorczej w kontekście informacji o spółce. Przedstawiliśmy między innymi zagadnienia związane z dostępem do informacji i możliwości przekazywania ich akcjonariuszom (w tym Skarbowi Państwa), dostępem do informacji w ramach grup kapitałowych, funkcjonowaniem członków Rady Nadzorczej jako reprezentantów akcjonariuszy mniejszościowych oraz odpowiedzialnością dotyczącą obiegu informacji w spółce w kontekście regulacji MAR.
Podczas drugiej części Forum dyskutowaliśmy kwestie związane z ochroną przed niekorzystnymi transakcjami spółki z podmiotami powiązanymi (dostęp akcjonariuszy do informacji na temat spółki i transakcji dokonywanych z jej udziałem, ograniczenia dotyczące transakcji pomiędzy spółką a jej podmiotami powiązanymi, odpowiedzialność członków władz spółki wobec samej spółki i wobec akcjonariuszy - rozwiązania krajowe i zagraniczne, roszczenia wynikające ze szkody pośredniej - spadek wartości akcji na skutek niekorzystnych rozporządzeń majątkiem spółki) oraz procedurą restrukturyzacyjną na podstawie nowego prawa restrukturyzacyjnego (optyka potrzeby zarządu a rady co do konieczności wszczęcia procedury restrukturyzacyjnej, kwestia sporów odnośnie przedmiotu i procedury restrukturyzacji - wejście w procedurę drugiej szansy, problem wykonywania zasady zwiększonej aktywności wierzycieli w procedurze restrukturyzacyjnej versus prawa właścicielskie).
Dodatkowe informacje
Konferencja była skierowana do działów prawnych w spółce giełdowej.
Transmisja
Transmisję online przeprowadziło GPW Media.