Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych miało przyjemność zaprosić na IX Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG, podczas którego ponownie przeprowadziliśmy fikcyjne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy „Zwykłej Spółki SA” oraz zajęliśmy się zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia działów prawnych spółek giełdowych. Kongres odbył się w dniach 13-14 lutego 2018 roku w Centrum Kongresowym Hotelu Warszawianka w Jachrance.
Pierwszego dnia zaplanowane były 2 bloki tematyczne - zmiany w obszarze korporacyjnym oraz nowe wyzwania dla służb prawnych emitentów. Podczas pierwszej sesji plenarnej poruszyliśmy takie kwestie, jak: spółka europejska jako spółka akcyjna (procedura przekształcenia i konsekwencje, korzyści z funkcjonowania spółki publicznej w formie spółki europejskiej, spółka europejska w kontekście Unii Rynków Kapitałowych), elektroniczna tożsamość w spółce giełdowej (korzyści dla spółki, weryfikacja tożsamości kontrahentów, precyzyjnie określony moment zawarcia transakcji), osobista odpowiedzialność w obszarze karno-skarbowym (kogo może dotyczyć, jak minimalizować ryzyko, jak się zachować w przypadku materializacji ryzyka), manipulacja informacyjna jako czyn nieuczciwej konkurencji (konsekwencje zmian w definicji ustawowej manipulacji. manipulacja na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, wnioski praktyczne dotyczące metod zwalczania przejawów manipulacji informacyjnej).
W trakcie drugiej sesji plenarnej skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z pozycją i odpowiedzialnością zarządu w procesie M&A (udostępnianie informacji przez zarząd w procesie Due Diligence, oświadczenia i zapewnienia zarządu w SPA, odpowiedzialność za zerwanie negocjacji) oraz obowiązkami informacyjnymi - ryzyka dla władz spółek publicznych (członkowie Zarządów i Rad Nadzorczych, analiza dotychczasowych sankcji i ich uzasadnień, możliwości zarządzania ryzykiem). Zastanowimy się co dalej z polskim rynkiem kapitałowym biorąc pod uwagę poszczególne aspekty: Rządowa Strategia Rozwoju Polskiego Rynku Kapitałowego ze wsparciem Komisji Europejskiej - jakich zmian można oczekiwać, Unia Rynków Kapitałowych - szanse dla wzmocnienia polskiego rynku oraz alternatywa dla emitentów: dual listing, zmiana rynku notowań. Następnie przeanalizowaliśmy organizację i przebieg WZA (najważniejsze wyzwania, najczęstsze problemy, największe konsekwencje).
Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu przeprowadziliśmy fikcyjne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy „Zwykłej Spółki SA”. Po części merytorycznej uczestników zaprosiliśmy do udziału w Wieczorze Ostatkowym, połączonym z quizem, kolacją i zabawą przy muzyce.
Natomiast drugiego dnia Kongresu, jak co roku, odbyły się dwie tury warsztatów tematycznych dotyczących zagadnień prawnych. Po lunchu przeprowadzona została dyskusja panelowa - Zarządzanie ryzykiem regulacyjnym (zmiana filozofii nadzoru, niezbędne procedury w spółkach, audyt regulacyjny), podczas której odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania uczestników Kongresu.
Tematów do dyskusji była oczywiście bardzo wiele i nie wszystkie udało się zamieścić w programie Kongresu. Część z nich była zatem dyskutowana podczas rozmów kuluarowych oraz w mniej formalnej atmosferze, przy kolacji.
Wydarzenie gwarantowało wysoki poziom merytoryczny, ale również stanowi bardzo ważny element dla integracji środowiska związanego z rynkiem kapitałowym w Polsce.
Dodatkowe Informacje
Kolejna, 10. edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG zaplanowana jest na 5-6 marca 2019 roku. Już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy!
Zapraszamy do zapoznania się z poprzednią edycją Kongresu Prawników:
Pełna relacja z wydarzenia: http://seg.org.pl/wydarzenie/pokaz/viii-kongres-prawnikow-spolek-gieldowych-seg