12.06.2012
13.06.2012
Miejsce:
Hotel OSSA w Ossie k. Rawy Mazowieckiej.
Program:
Udział:
Fizycznie
Od czterech lat Kongres Relacji Inwestorskich SEG jest miejscem, gdzie spotykają się przedstawiciele spółek giełdowych odpowiedzialni za relacje z inwestorami oraz kontakty z mediami. W związku z tym, że w ostatnim czasie Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych prowadzi szereg działań wspomagających popularyzację CSR wśród spółek notowanych na GPW, tegoroczny KRI bazował głównie na tematyce wpływu pozafinansowych czynników na wartość spółki publiczne
IV Kongres Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG odbył się w dniach 12-13 czerwca br. w Hotelu OSSA w Ossie k. Rawy Mazowieckiej.
Pierwszego dnia KRI zaplanowane zostały dwie dyskusje panelowe poświęcone zagadnieniom społecznej odpowiedzialności biznesu. Pierwsza sesja dotyczyła CSR jako elementu strategii firmy, druga natomiast wpływu dobrej komunikacji CSR na relacje inwestorskie i wycenę spółki. Uczestnikami obydwu debat byli eksperci w tym zakresie. CSR w Polsce jest kojarzony z „wydawaniem pieniędzy”. Wraz z zaproszonymi specjalistami chcieliśmy zmienić to postrzeganie i pokazać Państwu, że społeczna odpowiedzialność biznesu to sposób strategicznego zarządzania firmą. Na koniec części plenarnej, wyłonieni zostali laureaci Konkursu Złota Strona Emitenta oraz zaprezentowany został Raport, jaki powstał na bazie V edycji Konkursu. Przedstawione zostały także kryteria szóstej edycji ZSE.
Po części merytorycznej zaprosiliśmy Państwa na Wieczór Kibica, podczas którego uczestnicy mieli możliwość obejrzenia transmisji meczu piłkarskiego Polska - Rosja, aby w atmosferze wspólnego kibicowania, rozpocząć część integracyjną Kongresu, której uwieńczeniem była doskonała muzyka na żywo. Drugiego dnia, jak co roku, odbyły się zajęcia praktyczne poświęcone zagadnieniom podnoszenia jakości relacji inwestorskich.
Tematów do dyskusji było oczywiście bardzo wiele i nie wszystkie udało się zamieścić w programie Kongresu. Część z nich była zatem dyskutowana podczas rozmów kuluarowych oraz w mniej formalnej atmosferze, przy kolacji.
Kongres RI nie tylko gwarantuje wysoki poziom merytoryczny, ale również jest bardzo ważny dla integracji środowiska związanego z rynkiem kapitałowym w Polsce.
Alberto Zambolin
Senior Consultant - Online Corporate Communication, Message Sp. z o.o. (tłumaczebie symultaniczne)
ŻyciorysOPIS WARSZTATU
OPIS WARSZTATU
OPIS WARSZTATU
OPIS WARSZTATU
Małgorzata Piwowar
Starszy Specjalista ds. Relacji z Przedstawicielami Społecznymi, Orange Polska
ŻyciorysOPIS WARSZTATU
OPIS WARSZTATU
OPIS WARSZTATU
Tomasz Wiśniewski
Wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Wskaźników, GPW w Warszawie
ŻyciorysOPIS WARSZTATU
W trakcie warsztatu spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania, przedstawiając praktyczne aspekty związane z RESPECT Index:
Spotkanie poprowadzą eksperci Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Deloitte. Warsztat adresowany jest do przedstawicieli spółek giełdowych, które są zainteresowane tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu i/lub aspirują do wejścia w skład RESPECT Index.
OPIS WARSZTATU
Konkurs Złota Strona Emitenta jest organizowany od 2007 roku i ma na celu ocenę witryn korporacyjnych wszystkich spółek notowanych na rynku regulowanym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych jak i w alternatywnym systemie obrotu -NewConnect. Główną intencją powstania Konkursu była analiza prowadzonych przez spółki notowane stron internetowych pod kątem wartości informacyjnej jak również funkcjonalnego układu, umożliwiającego inwestorowi intuicyjne poruszanie się po witrynie. Modyfikacja kryteriów w kolejnych latach, oparta na wnioskach płynących z poprzednich edycji, miała doprowadzić do nadania kierunku modyfikacji i rozbudowy przedmiotowych witryn, zaś dalsza analiza wzmacniać użyteczność serwisu dla inwestorów, dbałość o zawartość informacyjną, jak również wykorzystywać funkcjonalność strony jako narzędzia do komunikacji z rynkiem.
Głównym celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych witryn korporacyjnych spółek notowanych w danym roku, w podziale na reprezentantów poszczególnych segmentów rynku głównego, reprezentantów „małej giełdy” oraz emitentów zagranicznych, a tym samym uhonorowanie spółek, które przykładają dużą dbałość do przygotowania, a przede wszystkim prowadzenia, dobrego serwisu RI, będącego wzorcem dla innych emitentów poszukujących optymalnych rozwiązań w tym zakresie.
Podczas prezentowanego warsztatu omówiona zostanie geneza kolejnych edycji, analiza wyników oraz prezentacja kryteriów zbliżającego się Konkursu, w tym:
OPIS WARSZTATU
300 000 terminali Bloomberga codziennie prezentuje 220 wskaźników społecznych i środowiskowych, a inwestorzy oczekują coraz szerszej informacji na temat spółki. Amerykańska SEC wydaje wytyczne w zakresie ryzyk zmiany klimatu. To są nowe trendy, które wpływają na relacje spółki z inwestorami i poszerzają zakres narzędzi komunikacji o raportowanie CSR. Dlatego specjalnie dla uczestników IV KRI przygotowaliśmy warsztat, podczas którego będzie można otrzymać odpowiedź na kluczowe pytania:
1. Na czym polega raportowanie CSR (sustainability reporting/ESG disclosure); czym różni się od finansowego?
2. Jakie są obecne trendy na rynku w zakresie raportowania? Z czym spółki będą musiały się zmierzyć? Do czego warto się przygotować?
3. Jakie korzyści można odnieść z podjęcia raportowania?
4. Jakie są oczekiwania inwestorów w zakresie raportowania?
5. Jak przygotować dobry raport?
OPIS WARSZTATU
Po co firmom są wartości?
Na te pytania odpowiada warsztat przygotowany dla Państwa przez firmę CSRinfo, która wspiera swoich klientów w budowie i wdrażaniu kodeksów postępowania i od 2008 roku systematycznie prowadzi cykle szkoleń z zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu, w tym szkolenie „Zarządzanie przez wartości. Kodeksy etyczne”.
dr Robert Sroka
Dyrektor ds. Odpowiedzialnego Inwestowania na Europę Środkową w Abris Capital Partners. Członek Responsible Investment Roundtable Invest Europe.
ŻyciorysOPIS WARSZTATU
Razem z nowymi modelami biznesowymi, pojawiła się potrzeba szerszego spojrzenia na publikowane przez przedsiębiorstwa dane. Warto zauważyć, że obecnie aktywa materialne odpowiadają zaledwie za 20% wartości rynkowej firm, resztę wartości stanowią czynniki niematerialne (źródło: S&P 500 Index).
Na świecie można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania strategiami inwestycyjnymi opartymi na danych ESG (E – environment; S- social; G – governance). Inwestorzy coraz częściej sięgają do raportów z danymi pozafinansowymi, jak również stosują selekcję etyczną podczas doboru spółek do portfela inwestycyjnego. W chwili obecnej SRI wchodzi w fazę dynamicznego rozwoju. Wg Eurosif wartość inwestycji w oparciu o ESG wzrosła w Europie z 2,7 bln € w 2007 do 5 bln € w 2009 roku, co oznacza wzrost o ok. 87% i czyni Europę liderem rynku odpowiedzialnych inwestycji. Dlatego w ramach Grupy Roboczej ds. Odpowiedzialnych Inwestycji działającej w ramach rządowego Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw będzie realizowana analiza wszystkich spółek giełdowych pod kątem raportowania danych pozafinansowych. Wyniki analizy będą dostępne dla inwestorów polskich i zagranicznych. Podczas warsztatów uzyskają Państwo odpowiedzi na następujące pytania:
Podczas praktycznych ćwiczeń uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość udoskonalenia swoich umiejętności w zakresie raportowania danych pozafinansowych. Ocenimy techniki raportowania oczami inwestorów i podpowiemy jak przedstawiać dane aby były wartościowe dla analityków przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
OPIS WARSZTATU
Agata Bednarczyk
Manager ds. Konferencji
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
tel.: 501 188 438
e-mail: agata.bednarczyk@seg.org.pl
Joanna Bielecka
Manager ds. Komunikacji z Emitentem Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Kontakt w sprawie członkostwa w SEG
tel.: (22) 826 26 89
e-mail: joanna.bielecka@seg.org.pl
Data aktualizacji: 2021-06-15