Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wraz z PKO Bank Polski, Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, PZU jak również PwC, BIG InfoMonitor, Lewiatan Business Angels, MARSH, Oracle, PGNiG, Standard & Poor's oraz Unicomp-WZA byli gospodarzami II Kongresu CFO Spółek Giełdowych SEG, który odbył się w dniach 21-22 maja 2013 roku.
W tym roku zaprosiliśmy uczestników do Centrum Kongresowego Hotelu Warszawianka w Jachrance, aby w gronie wybitnych specjalistów dokonać analizy znaczenia roli CFO w spółce giełdowej. Wydarzenie to było doskonalą okazją do omówienia przedmiotowych zagadnień w gronie dyrektorów finansowych i przedstawicieli zarządów notowanych spółek.
Pierwszego dnia Kongresu zaplanowane zostały cztery dyskusje panelowe, poświęcone zagadnieniom zarządzania ryzykiem zarówno w ujęciu mikro jak i makroekonomicznym. Uczestnikami debat byli eksperci rynku finansowego oraz kadra zarządzająca największych spółek giełdowych. Do dyskusji zaprosiliśmy również instytucje, które na co dzień zajmują się wsparciem Emitentów w obszarze tak fundamentalnym jak zarządzanie ryzykiem i płynnością w spółce notowanej na rynku kapitałowym.
Celem nadrzędnym Kongresu było umożliwienie wymiany doświadczeń pomiędzy CFO czołowych polskich przedsiębiorstw jak również przekazanie narzędziowej wiedzy wspierającej zarządzanie różnego rodzaju ryzykami występującymi w spółkach.
Dwudniowe wydarzenie rozpoczęła dyskusja nad kierunkiem i perspektywami rozwoju polskiej gospodarki prowadzona, w gronie wybitnych polskich ekonomistów, przez Pana Pawla Blajera , dziennikarza TVN CNBC. Eksperci podejmowali polemikę będącą wprowadzeniem do analizy problematyki risk management. Gośćmi debaty byli członkowie rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów - dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, prof. Witold Orłowski oraz dr Jakub Borowski.
Kolejną dyskusję - Wyzwania CFO w nowej rzeczywistości gospodarczej - poprowadził Pan Bartosz Drabikowski, Wiceprezes Zarządu, PKO Bank Polski, a do debaty zaproszeni zostali członkowie zarządów największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Poprzez doświadczenie, również na arenie międzynarodowej, uczestnicy panelu omówili rolę pozytywnych i konsekwencje negatywnych decyzji finansowych i ich znaczenie dla przedsiębiorstwa, szczególnie w czasach dekoniunktury i niestabilności gospodarczej.
Trzeci już panel, omawiający zagadnienia Identyfikacji i transferu ryzyka, poprowadził Pan Przemysław Dąbrowski – Członek Zarządu oraz CFO PZU SA. Zaproszeni goście omówili możliwości w zakresie transferu ryzyka w tym outsourcingu, jak również form finansowania skutków wystąpienia ryzyka i poprawy cash flow.
Merytoryczną część pierwszego dnia Kongresu zakończyła analiza Minimalizacji kosztów i ryzyka w spółce giełdowej pod batutą Pana Mirosława Szczepańskiego, Członka Zarządu, GPW w Warszawie SA. Podczas dyskusji uczestnicy pochylili się nad zagadnieniem optymalizacji kosztowej przy jednoczesnym ograniczeniu wynikających z zagadnienia ryzyk.
Po części merytorycznej zaprosiliśmy Gości na zmagania sportowe. Podczas II biegu charytatywnego SEG, organizowanego na rzecz młodej przedsiębiorczości, oprócz dobrej zabawy i rywalizacji uczestnicy mieli możliwość wsparcia działań mających na celu praktyczne przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej.
Wieczór uwieńczyła uroczysta kolacja połączona z licznymi atrakcjami. W mniej formalnej atmosferze zaprezentowaliśmy obszary wykorzystania zdobytej podczas sesji plenarnych wiedzy, jak również zaprosiliśmy Państwa do wspaniałej zabawy przy muzyce.
Drugiego dnia Kongresu zaprosiliśmy natomiast na warsztaty tematyczne pogłębiające wiedzę z zakresu ryzyk występujących w organizacji. Omawiana z perspektywy CFO problematyka była analizowana w mniejszych grupach, aby w drodze dyskusji osiągnąć cele biznesowe i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Wydarzenie gwarantowało wysoki poziom merytoryczny jak również było bardzo ważne dla integracji środowiska związanego z rynkiem kapitałowym w Polsce.