Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast
VII Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG - RELACJA
Termin:

26.10.2012

27.10.2012

Miejsce:

Hotel Ossa w Ossie k/Rawy Mazowieckiej

Program:

Udział:

Fizycznie

26-27 października 2012 roku w Hotelu Ossa k. Rawy Mazowieckiej odbył się VII Kongres Zarządu Spółek Giełdowych SEG, którego tematem przewodnim była „Strategia rozwoju spółek w warunkach niepewności”. 

Część plenarną, podczas pierwszego dnia Kongresu, rozpoczął wykład prof. Marka Belki na temat „Polityki pieniężnej w czasach kryzysu”. Zapewniał on słuchaczy, że obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce nie można nazwać kryzysem, a co za tym idzie nie ma potrzeby realizowania polityki pieniężnej na czasy kryzysu.

Po tym wystąpieniu odbyła się dyskusja panelowa na temat przyszłości rynku kapitałowego. Wzięli w niej udział przedstawiciele regulatorów i instytucji wspierających rozwój rynku kapitałowego: Prof. Aleksander Chłopecki (Prezes Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego, współpracujący z kancelarią Salans), Andrzej Jakubiak (Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego), Ludwik Sobolewski (Prezes Zarządu, GPW w Warszawie), Jacek Socha (Wiceprezes, Partner PwC) oraz Paweł Tamborski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Sytuacja na rynku kapitałowym jest dużo bardziej złożona niż jeszcze kilka lat temu. Tym bardziej, że płacimy pewną cenę za dynamiczny rozwój – staliśmy się rynkiem na tyle rozwiniętym, że coraz trudniej jest funkcjonować dalej w oparciu o doświadczenia innych. Warto zatem podyskutować co takiego możemy zrobić, aby to inni nas naśladowali – mówi Jacek Socha, Wiceprezes i Partner PwC, Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w latach 1994 – 2004.

Kolejny panel podczas Kongresu poświęcony był nowym formom przywództwa. O tym jak powinien wyglądać nowy model przywództwa i czy dobry lider powinien być heretykiem dyskutowali m.in. Grażyna Piotrowska - Oliwa, Prezes PGNiG S.A., Marek Kapłucha, Członek Zarządu Zakładów Azotowych Puławy S.A. oraz Jakub Bartkiewicz, Prezes Domu Inwestycyjnego Investors.

W tradycyjnej strukturze opartej na hierarchii, potrzeba również zmian – mówił Marek Kapłucha, Członek Zarządu Zakładów Azotowych Puławy, które bardzo często kojarzą się z tradycyjnym modelem zarządzania. Dlatego warto w tych strukturach wyszukiwać pracowników z nową wizją, talentem i należy takich liderów dopuszczać do współtworzenia przedsiębiorstwa i jego nowej struktury – dodaje Marek Kapłucha.

Ostatni panel miał na celu pokazanie w jaki sposób rozwój nowych technologii determinuje powstawanie nowych modeli biznesowych w firmach. Podczas dyskusji, którą poprowadziła Magdalena Dziewguć, Wiceprezes Zarządów Exatel S.A., mówiono o tym, jak pod wpływem nowych technologii zmienia się rynek i konsument oraz w jaki sposób budować strategie biznesowe firmy aby efektywnie odpowiadały one na nowe potrzeby klientów.

Technologia sama w sobie nie stanowi dzisiaj źródła przewagi konkurencyjnej. Na rynku wygrywają firmy, które doskonalą metody  analizy tego w jaki sposób klienci szukają informacji i zmieniają swój sposób działania dzięki nowym technologiom – mówi Magda Dziewguć, Wiceprezes Exatel.
Aby firma mogła budować nowe, efektywne modele biznesowe w oparciu o możliwości nowych technologii, niezbędna jest również ścisła współpraca i wzajemne zrozumienie pracy zespołów informatyków i marketingu.
 
W bardzo wielu firmach mamy sytuacje kiedy przedstawiciele IT nie do końca zgadzają się z wizja biznesową departamentów operacyjnych i odwrotnie - mówi Małgorzata Gawrysiak, Business Line Director, NextiraOne Polska. Bardzo korzystną jest sytuacja gdy biznes przedstawia swoje krótko i długo terminowe potrzeby a departament IT zapewnia kompleksowe ich wdrożenie, rozwój i utrzymanie . Uważam, że wybór platform, systemów i rozwiązań winien być dokonywany wspólnie prze służby IT jak i biznes gdyż cel strategiczny jest identyczny – dodaje Małgorzata Gawrysiak.
 
Pierwszy dzień Kongresu zakończył się wspólną kolacją przy muzyce na żywo. Podczas kolacji mistrz olimpijski Robert Korzeniowski rozdał koszulki i numery startowe do udziału w I Charytatywnym biegu rynku kapitałowego, który pomimo śnieżycy odbył się podczas drugiego dnia Kongresu. Uzyskane podczas biegu środki umożliwią udział młodzieży w programie „Zarządzanie firmą”, realizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, którego celem jest praktyczne przygotowanie młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej.

Dodatkowe Informacje

W tym roku w VII Kongresie Zarządów Spółek Giełdowych wzięło udział ponad 250 przedstawicieli zarządów czołowych polskich spółek.
13:00 - 14:00
Rejestracja gości, lunch
14:00 - 14:15
Otwarcie Kongresu
Mirosław Kachniewski Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Beata Stelmach Przewodnicząca Rady Nadzorczej, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
14:15 - 15:00
Polityka pieniężna w czasie kryzysu
prof. Marek Belka Prezes Narodowego Banku Polskiego
15:00 - 16:00
Dyskusja panelowa: Przyszłość polskiego rynku kapitałowego
  • zmiany formy finansowania spółek
  • wyzwania stojące przed platformami obrotu
  • potencjalne zmiany regulacyjne
Prof. UW, dr hab. Aleksander Chłopecki Radca Prawny, Prezes Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego, współpracuje z kancelarią Salans
Jacek Socha Wiceprezes, PwC
Ludwik Sobolewski Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA
Andrzej Jakubiak Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
Paweł Tamborski Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Skarbu Państwa
16:00 - 16:30
Przerwa
16:30 - 17:30
Dyskusja panelowa: Nowe wyzwania przywództwa
  • czy zarządzanie w świecie hiperarchii wymaga nowego typu przywództwa?
  • jak nowe technologie komunikowania wpływają na sytuację liderów?
  • czy pojawiły się nowe narzędzia organizacji społecznej, gdzie tradycyjne przywództwo nie jest potrzebne?
  • dzisiejszy biznes potrzebuje liderów i… heretyków – ludzi którzy kwestionują status quo, przewodzą swoim grupom i generują zmiany
Grażyna Piotrowska-Oliwa Prezes Zarządu, PTK Centertel Sp. z o.o
Jakub Bartkiewicz Prezes Zarządu, Dom Inwestycyjny Investors S.A.
Marek Kapłucha Członek Zarządu, Zakłady Azotowe Puławy S.A.
Rafał Mrówka Adiunkt, Katedra Teorii Zarządzania SGH
17:30 - 18:30
Dyskusja panelowa: Wpływ technologii na nowe modele biznesowe
  • zacieranie się tradycyjnych pól konkurowania: konwergencja sektorów biznesowych spowodowana głównie przez ekspansję nowych technologii ITC
  • coraz powszechniejsze zjawisko pojawiania się nowych, silnych konkurentów spoza sektora
  • metody i przykłady łączenia kompetencji firm działających dotychczas w różnych obszarach biznesu dla wspólnego budowania nowych wartości dla klienta
Beata Stelmach Przewodnicząca Rady Nadzorczej, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Artur Derwiszyński Prezes Zarządu, Open Mind Polska
Magdalena Dziewguć Wiceprezes Zarządu, Exatel S.A.
Małgorzata Gawrysiak Business Line Director, NextiraOne Polska
Andrzej Molski Prezes Zarządu, Young Digital Planet
18:30 - 20:00
Koktajl
20:00 - 00:00
Uroczysta kolacja z muzyką na żywo
10:00 - 11:00
Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego z udziałem Roberta Korzeniowskiego, wielokrotnego mistrza olimpijskiego
Im więcej przebiegniemy, tym więcej środków przeznaczymy na cele charytatywne! Dystans: 1 km, z możliwością wielokrotnego przebiegnięcia tego dystansu.
11:00 - 12:00
Mecz piłki nożnej: SEG – Reszta Świata

komentuje Mateusz Borek, Polsat. Ze względów atmosferycznych mecz został odwołany.

Partner Charytatywnego Biegu Rynku Kapitałowego


Partner Merytoryczny
Partnerzy Strategiczni
Partnerzy
Patroni Kongresu
Główny Partner Medialny
Patroni Medialni

Agata Bednarczyk
Kontakt ws. Wydarzenia

Agata Bednarczyk

Manager ds. Konferencji
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

tel.: 501 188 438

e-mail: agata.bednarczyk@seg.org.pl

Joanna Bielecka

Joanna Bielecka

Manager ds. Komunikacji z Emitentem Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Kontakt w sprawie członkostwa w SEG

tel.: (22) 826 26 89

e-mail: joanna.bielecka@seg.org.pl

Data aktualizacji: 2021-06-25

Zobacz również:

Szybkie menu