Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz PwC mieli przyjemność zaprosić na kolejne, 26. już spotkanie z cyklu Forum Rad Nadzorczych pt. "Odpowiedzialność Rad Nadzorczych w zakresie obowiązków informacyjnych emitenta", które odbyła się 19 września 2018 roku w Sali Notowań warszawskiej GPW (ul. Książęca 4, II piętro). Partnerem Technologicznym wydarzenia jest Unicomp-WZA.
W pierwszej części konferencji wraz z zaproszonymi ekspertami, skoncentrowaliśmy się na odpowiedzialności i zadaniach Rady Nadzorczej. Na początek odpowiemy na pytanie: czy można pogodzić wymogi inwestorów i nadzorcy (największe rozbieżności interesów inwestorów i nadzorcy, możliwe działania ze strony inwestorów, możliwe działania ze strony nadzoru) oraz przeanalizowaliśmy rolę RN w procesie tworzenia polityki informacyjnej spółki giełdowej (jak zachęcić zarząd do pracy w tym obszarze, co musi się znaleźć w polityce informacyjnej, kto powinien ją przyjąć). Następnie, w bloku dotyczącym wyzwań i wynagrodzeń Rad Nadzorczych, przedstawiliśmy zakres nadzoru RN nad realizacją polityki informacyjnej (na ile jest to domena zarządu, a na ile Rady, jak często należy zajmować się tym problemem, konsekwencje zaniedbań ze strony RN), niezbędne procedury na poziomie RN (jakie dokumenty powinny powstać w spółce, jak często Rada powinna się nimi zajmować, w jakim zakresie działania te ograniczają odpowiedzialność Rady) oraz odpowiedzialność RN związanej z raportowaniem transakcji menedżerów (zadania emitenta, menedżerów i osób blisko związanych, złożoność definicji transakcji, podział/sumowanie odpowiedzialności). Na koniec poruszono kwestie wynagrodzeń członków RN spółek należących do głównych indeksów w roku 2017 (czy RN wynagradzane są adekwatnie do ciążącej na nich odpowiedzialności, czy wyższe wynagrodzenia RN mogą wpłynąć na podniesienie jakości nadzoru, jakie czynniki wpływają na kształtowanie się wynagrodzeń RN w polskich spółkach giełdowych).
Trzeci blok poświęcony był identyfikacji informacji poufnej na poziomie Rady Nadzorczej. W trakcie pierwszej debaty tej części prelegenci skupili się na kwestiach związanych z informacją finansową jako informacją poufną (przewidywane dane finansowe, nieoczekiwane dane finansowe, nieprzewidziane zdarzenia w obszarze danych finansowych). Następnie dyskutować będziemy o informacji niefinansowej jako informacji poufnej (identyfikacja nowych ryzyk, nieadekwatne zarządzanie ryzykami niefinansowymi, błędy/zaniechania w raportowaniu) oraz informacji poufnej wynikającej z zaniedbań władz spółki (czy można przerzucić całą winę na zarząd, włączenie członków rady do działań operacyjnych, działania komunikacyjne RN i związana z tym odpowiedzialność).
Zapraszamy również na stronę internetową, dedykowaną projektowi FRN, www.forumradnadzorczych.pl.
Dodatkowe informacje
Konferencja skierowana była do Członków Zarządów i Rad Nadzorczych spółek giełdowych.
Transmisja
Wydarzenie było transmitowane online (możliwy był udział zdalny). Transmisję online przeprowadził Unicomp-WZA.