Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast

Publiczne konsultacje EFRAG projektów standardów LSME i VSME

Data publikacji: 2024-01-23

W dniu 22 stycznia 2024 r. EFRAG rozpoczął publiczne konsultacje projektów standardów raportowania zrównoważonego rozwoju dla:

  • LSME - standardy dla notowanych MŚP (i innych określonych jednostek objętych CSRD od 2026 roku), które skorzystają z derogacji od raportowania pod pełnymi ESRS, oraz
  • VSME - dobrowolne wytyczne/standardy dla nienotowanych MŚP, które nie są objęte zakresem dyrektywy CSRD.

Szerzej o tych projektach pisaliśmy w Aktualnościach 19 grudnia 2023 r. (link).

Konsultacje potrwają do 21 maja 2024 r. i zakończą się analizą uwag zgłoszonych do EFRAG oraz przekazaniem ostatecznych projektów EFRAG do Komisji Europejskiej, która będzie odpowiedzialna za wydanie LSME w formie unijnego rozporządzenia oraz VSME w formie prawdopodobnie wytycznych Komisji, które nie będą wiążące, ponieważ zostały opracowane dla spółek nie objętych obowiązkowym raportowaniem zrównoważonego rozwoju na podstawie dyrektywy CSRD. Finalizując projekty LSME i VSME dla Komisji Europejskiej EFRAG będzie bazować zarówno na analizie zgłoszonych uwag jak i wnioskach z testowania obu standardów, które będzie prowadzone równolegle do konsultacji publicznych.

Z tego względu EFRAG nadal oczekuje na zgłoszenia od zainteresowanych spółek do udziału w testowaniu obu standardów/wytycznych – termin zgłoszeń upływa 31 stycznia br. - więcej o tym pisaliśmy w Aktualnościach 2 stycznia 2024 r. (link). Jako SEG zachęcamy wszystkie zainteresowane spółki, szczególnie projektem LSME, do zgłaszania swojego udziału w testowaniu także na adres mailowy regulacje@seg.org.pl do dnia 30 stycznia br. 

EFRAG przewiduje dla sporządzających (preparers) dwie opcje udziału w testowaniu LSME – jedna to faktyczne sporządzenie ujawnień na podstawie całego projektu LSME, lub wybranych jego części przez spółkę, odpowiedzi na ankietę i uczestnictwo w warsztatach/rozmowach z ekspertami EFRAG, a druga opcja (mniej angażująca spółkę) to ocena przez spółkę stopnia trudności oraz korzyści wynikających z wymogów ujawnieniowych w LSME oraz odpowiedzi na ankietę i uczestnictwo w warsztatach/rozmowach z ekspertami EFRAG. EFRAG zachęca spółki do udziału w pierwszej opcji, która pozwoli na ustalenie wniosków o praktycznych skutkach projektu LSME.

SEG zachęca zainteresowane spółki do zgłaszania uwag na adres regulacje@seg.org.pl w terminie do 17 maja br. lub bezpośrednio do EFRAG.

Dokumenty EFRAG i linki dotyczące LSME:
Linki do dokumentów EFRAG (online):
Dokumenty EFRAG i linki dotyczące VSME:
Linki do dokumentów EFRAG (online):

Data aktualizacji: 2024-04-18

Szybkie menu