Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych miało przyjemność zaprosić na XI Kongres Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG, podczas którego zajmowaliśmy się zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia działów IR spółek giełdowych.
Kongres odbył się w dniach 5-6 czerwca 2019 roku w Centrum Kongresowym Hotelu Warszawianka w Jachrance.
Pierwszy dzień Kongresu wypełniły trzy bloki tematyczne: obowiązki i szanse wynikające z nowych regulacji; zmiany na rynku kapitałowym oraz zmiany dotyczące raportowania spółek, natomiast każda część składała się z kilku 20 minutowych debat moderowanych przez Członka Zarządu SEG.
Otwierająca debata dotyczyła nowych obowiązków wynikających z dyrektywy o prawach akcjonariuszy. Następnie odbyła się sesja „Regulacje RODO a komunikacja z inwestorami”, a w dalszej kolejności prelegenci dyskutowali o tym jak zgodnie z prawem spółka będzie mogła identyfikować akcjonariuszy. Na koniec pierwszej części zaprezentowano case study z identyfikacji akcjonariuszy.
Na początku drugiego bloku przedstawiliśmy program wsparcia pokrycia analitycznego, następnie przybliżono temat finansowania dłużnego w nowych okolicznościach oraz omówiono wdrażanie PPK z korzyścią dla spółki i pracowników. Ostatnia sesja w tej części dotyczyła nowoczesnych form komunikacji i współpracy. Każda debata była moderowana przez Członka Zarządu SEG.
Podczas ostatniego, trzeciego bloku, omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: formy certyfikacji działań w zakresie objętym raportowaniem niefinansowym; jak policzyć emisje gazów cieplarnianych w całym łańcuchu wartości; jak stworzyć i zaraportować strategię zrównoważonego rozwoju zgodną z wytycznymi KE i użyteczną dla inwestorów oraz nowoczesny serwis IR.
Po części merytorycznej, w tym roku po raz pierwszy przeprowadzona została „Symulacja sporządzania i publikacji raportu rocznego Zwykłej Spółki SA”. Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była Wieczorna Gala, podczas której wręczono statuetki laureatom XII edycji Konkursu Złota Strona Emitenta. Nagrodzone spółki to: mBank SA, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, Agora SA, LUG SA.
Drugiego dnia, jak co roku, odbyły się dwie tury warsztatów tematycznych, które pozwoliły zdobyć praktyczną wiedzę, ułatwiającą podejmowanie codziennych wyzwań w sferze zawodowej.
Na zakończenie Kongresu odbyła się dyskusja panelowa dotycząca zmian regulacyjnych i ich konsekwencji dla spółek, w trakcie której dyskutowano m.in. na temat: rozporządzenia w sprawie sustainable finance a dostęp do finansowania; co zmieni się w wytycznych Komisji Europejskiej i czego oczekuje od spółek ESMA oraz najważniejsze wyzwania i korzyści wynikające z raportowania w formacie iXBRL.
Zapraszamy do zapoznania się z poprzednią edycją Kongresu Relacji Inwestorskich