Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych mieli przyjemność zaprosić na konferencję "Raportowanie o transakcjach instrumentami pochodnymi (implementacja regulacji EMIR)", która odbyła się 14 stycznia 2014 roku w budynku GPW w Warszawie w Sali KDPW (ul. Książęca 4, VI piętro).
Już za miesiąc (12.02.2014) wejdą w życie regulacje EMIR dotyczące raportowania transakcji instrumentami pochodnymi. Część obowiązków odnosić się będzie do raportowania wszystkich osób prawnych, w tym emitentów giełdowych, które w dniu 16.08.2012 (lub później) były stronami transakcji instrumentami pochodnymi (zarówno na rynku regulowanym, jak i OTC). W związku z powyższym, spółki giełdowe, które wykorzystywały instrumenty pochodne do np. ograniczania ryzyka walutowego, surowcowego, stopy procentowej etc., zobowiązane będą do raportowania takich transakcji od dnia 12.02.2014 (w terminie T+1) oraz transakcji wcześniejszych ("aktywnych" w dniu 16.08.2012) w terminie kolejnych 90 dni.
Przekazanie informacji o zawarciu transakcji wymagać będzie uprzedniego uzyskania w KDPW specjalnego kodu LEI (o ile spółka nie uzyskała takiego kodu wcześniej od zagranicznej instytucji uprawnionej do nadawania kodów LEI). Link do procedury uzyskiwania takiego numeru przekazuję poniżej.
http://www.kdpw.pl/pl/kdpw/aktualnosci/Strony/NewsDetails.aspx?idn=709
Odrębną kwestią będzie samo raportowanie - spółka może tego dokonywać samodzielnie (ale w takim przypadku będzie musiała uzyskać status uczestnika repozytorium transakcji), za pośrednictwem innego uczestnika repozytorium (w tym KDPW_CCP) lub za pośrednictwem drugiej strony transakcji.
Podczas seminarium omówiliśmy takie zagadnienia, jak: kto jest zobowiązany do raportowania, jakie instrumenty są objęte wymogiem raportowania, jakie są możliwe sposoby raportowania, typy uczestnictwa i opłaty, uzyskanie numeru LEI w KDPW.
Dodatkowe informacje
Spotkanie przeznaczone było tylko dla spółek należących do SEG.
Transmisja
Transmisję on-line przeprowadziła firma Unicomp - WZA.