9 czerwca 2010 roku w Sali Notowań warszawskiej GPW odbyło się seminarium "Powództwa grupowe jako nowe ryzyko funkcjonowania spółek publicznych", zorganizowane przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz CMS Cameron McKenna.
Seminarium dotyczyło możliwych skutków prawnych oraz społeczno-gospodarczych wejścia w życie w lipcu bieżącego roku przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym („Ustawa”). Wejście w życie przepisów Ustawy stanowić będzie rewolucyjną zmianę w zakresie postępowania cywilnego, umożliwiając nieograniczonej liczbie osób tworzenia grupy i składania powództwa w celu zbiorowego dochodzenia swoich roszczeń.
Celem seminarium było omówienie podstawowych założeń postępowania grupowego uregulowanego w Ustawie oraz skutków jej wejścia w życie z punktu widzenia spółek publicznych dopuszczonych do obrotu w Polsce, zwłaszcza w świetle ciążących na nich obowiązków informacyjnych.
Seminarium, z uwagi na fakt, że było adresowane do prawników pracujących w spółkach publicznych, skupione zostało przede wszystkim na zagadnieniach praktycznych, w tym analizie przykładowej sprawy (tak zwane „case study”), która mogłaby przybrać postać powództwa grupowego wniesionego przez inwestorów giełdowych przeciwko emitentowi z tytułu szkód poniesionych przez nich w następstwie naruszenia przez emitenta obowiązków informacyjnych.
Relacje wideo z seminarium "Powództwa grupowe (...)" udostępniamy w kanale SEG na portalu www.inwestorTV.pl
Dodatkowa informacja
Seminarium było adresowane do członków SEG oraz spółek przygotowujących się do debiutu na giełdzie.