Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych miało przyjemność zaprosić na konferencję "Obligacje jako źródło finansowania", która odbyła się 4 marca 2020 roku w Sali Imperium kompleksu Centrum Giełdowego w Warszawie (ul. Książęca 4, Warszawa). Partnerami wydarzenia byli NWAI Dom Maklerski oraz kancelaria act BSWW, a Partnerem Technologicznym był Unicomp-WZA.
Na początku spotkania zaprezentujemy rynek obligacji w Polsce omawiając poniższe kwestie: rozwój rynku obligacji w Polsce – na jakim obecnie etapie jesteśmy; struktura rynku – wiele możliwości dla emitentów na rynku publicznym i w ramach transakcji bilateralnych; emitenci obligacji – kto emituje obligacje korporacyjne; inwestorzy – przegląd głównych grup inwestorów na rynku i ich oczekiwań; perspektywy dla rynku – co nas czeka w przyszłości. W dalszej kolejności zaproszeni eksperci przeanalizują najważniejsze zmiany regulacyjne i ich konsekwencje, a mianowicie: zmiana ustawy o obligacjach w kontekście kreacji papieru wartościowego i roli agenta emisji; obrót obligacjami po terminie ich wykupu oraz planowana zmiana Kodeksu Spółek Handlowych przewidująca obowiązkową formę niematerialną akcji i jej wpływ na ustanawiane zabezpieczenia na akcjach. Następnie prelegenci przedstawili problematyką emisji obligacji w kontekście czasu, procedur i kosztów (analiza emitenta pod kątem zdolności emisyjnej; organizacja procesu; rola spółki w przygotowaniu emisji obligacji; typy transakcji; dokumentacja transakcyjna; typowy harmonogram transakcji; koszty).
W drugiej części konferencji eksperci przeanalizowali zabezpieczenia (rodzaje zabezpieczeń: rzeczowe/obligacyjne; rodzaje zabezpieczeń możliwe do zaimplementowania w konkretnych strukturach finansowania; egzekucja z ustanowionych zabezpieczeń obligacji – wady i zalety) oraz skoncentrowali się na case study dotyczącego Agenta Emisji (istotne aspekty współpracy z Agentem Emisji i jego rola w procesie emisji obligacji; porównanie procesu emisji obligacji przed wprowadzeniem funkcji Agenta Emisji oraz po; rejestracja obligacji w ewidencji prowadzonej przez Agenta Emisji i w KDPW; kontynuacja współpracy po emisji: prowadzenie rejestru sponsora, obsługa płatności).
Na zakończenie seminarium uczestnicy poznali analizy przypadku emisji obligacji (przygotowanie Emitenta do emisji; rola domu maklerskiego i rola doradcy prawnego – prawidłowy model współpracy; Closing – podstawowe trudności jakie mogą się pojawić).
Dodatkowe Informacje
Seminarium skierowane było do biur zarządów, działów IR, działów finansowych oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie płynnością i obsługę korporacyjną w spółce giełdowej.
Transmisja
Transmisję online przeprowadził Unicomp-WZA.