28 kwietnia 2010 roku w Sali Notowań w budynku GPW w Warszawie odbyło się seminarium Kreatywność, manipulacja, fałszerstwo w rachunkowości, czyli jak czytać i analizować sprawozdania finansowe, zorganizowane przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz PKF Consult Sp. z o.o.
Linia między rachunkowością kreatywną, a fałszerstwem jest niezwykle cienka. W tym kontekście uczestnicy seminarium usłyszeli o odpowiedzialności Zarządu, Rady Nadzorczej, audytora za sprawozdawczość spółki. Poruszona została tematyka wiarygodności sprawozdania finansowego, kreowania wyniku poprzez politykę rachunkowości - bowiem od polityki rachunkowości zależy sposób wyceny majątku oraz wyniku finansowego.
W trakcie trwania seminarium eksperci wskazali na te przepisy ustawy, w których występuje możliwość "modelowania" zasad wyceny przez spółkę. Natomiast studium przypadku pokało jak zmienia się obraz sytuacji majątkowej spółki na skutek np.:
- transakcji kapitałowych kreowanych wyłącznie dla potrzeb poprawy ekonomicznego wizerunku firmy bez zmian o charakterze operacyjnym,
- zmian wycen z wartości historycznej na wartość godziwą (w tym w MSR) i konsekwencje tych zmian w sprawozdaniu,
- zmian polityki rachunkowości w zakresie wyceny rezerw, należności, zapasów oraz wpływu na wynik finansowy i kapitały własne.
Udział w seminarium był bezpłatny.
Dodatkowa informacja
Seminarium przeznaczone było wyłącznie dla członków SEG.
Spotkanie było adresowane do członków zarządu, dyrektorów finansowych, główych księgowych oraz pracowników działu księgowości, sporządzających sprawozdania finansowe.