Nowy obowiązek raportowania kwestii środowiskowych, pracowniczych, praw człowieka i antykorupcji
W dniu 10 marca 2021 roku rozpocznie obowiązywać unijne rozporządzenie SFDR 2019/2088 wymagające raportowania kwestii środowiskowych, pracowniczych, praw człowieka i antykorupcji przez instytucje finansowe. Choć wprost adresowane jest ono do instytucji finansowych (banki, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne), to pośrednio dotyczy ono także emitentów, gdyż wymagać będzie sporządzenia i przekazania w/w informacji, tak aby z kolei te instytucje były w stanie wykonać swój obowiązek raportowy. Dane te dotyczyć będą już roku 2021 i zostały uszczegółowione w propozycji 32 wskaźników zawartych w projekcie odpowiedniego aktu wykonawczego dostępnego pod linkiem (str. 53-62).
Ujednolicenie wskaźników
Mając na względzie powyższe, SEG podjęło działania, aby wyeliminować ryzyko, iż na początku roku 2022 poszczególne instytucje finansowe zwrócą się do poszczególnych emitentów z żądaniem przekazania informacji w różnych formatach, w różnych datach, a ponadto dotyczyłoby to w większości informacji, których obecnie spółki nie gromadzą i w wielu przypadkach nie są w stanie wygenerować ex post. Sposobem na wyeliminowanie tego ryzyka było powołanie wspólnej Grupy Roboczej wraz z Fundacją Standardów Raportowania oraz instytucjami skupiającymi podmioty bezpośrednio zobowiązane do raportowania, tj. Związkiem Banków Polskich, Polską Izbą Ubezpieczeń oraz Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami. Rezultatem tych prac ma być wypracowanie jednolitych standardów raportowania, tak aby każdy z 32 w/w wskaźników był rozumiany tak samo przez poszczególne instytucje finansowe.
Ustalenie zakresu wymaganych danych
Ponadto staraliśmy się podjąć te działania na tyle wcześnie, aby emitenci dowiedzieli się o konieczności podejmowania stosownych działań jak najszybciej i mieli świadomość, jakie dane należy gromadzić już na początku roku 2021. Naturalną negatywną konsekwencją rozpoczęcia przygotowań emitentów z możliwie dużym wyprzedzeniem jest konieczność opierania naszych prac na projektach aktów prawnych. Ostateczne brzmienie przywołanego powyżej aktu wykonawczego nie jest jeszcze ustalone, niemniej sam zakres danych objętych raportowaniem nie powinien ulec istotnym zmianom, brak ostatecznego brzmienia aktu prawnego nie powinien zatem opóźniać prac po stronie emitentów zmierzających ku gromadzeniu stosownych danych i takiego nimi zarządzenia, aby wyliczone wskaźniki były dla spółek jak najkorzystniejsze.
W związku z długością i szczegółowością aktu delegowanego (RTS) do Rozporządzenia SFDR 2019/2088, planowane jest przełożenie rozpoczęcia jego stosowania z 1 stycznia 2022 r. na 1 lipca 2022 r. Oznacza to, że kwestie środowiskowe, pracownicze, praw człowieka i antykorupcji przez instytucje finansowe będą wyliczane po raz pierwszy za II półrocze 2022 r.