W dniu 13 bm. weszły w życie przepisy o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (link) wymagające identyfikacji i zgłoszenia do Rejestru osób fizycznych będących ostatecznymi właścicielami przedsiębiorstw.
Informacje ogólne
W dniu 13 bm. weszły w życie przepisy o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (link) wymagające identyfikacji i zgłoszenia do Rejestru osób fizycznych będących ostatecznymi właścicielami przedsiębiorstw. Wprawdzie wprost nie dotyczą one spółek publicznych, ale wymagają identyfikacji i zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych spółek zależnych od emitenta, co w praktyce pociąga za sobą konieczność identyfikacji beneficjentów rzeczywistych emitenta. Ponadto, jeśli istotnymi akcjonariuszami (powyżej 25% akcji) lub dysponentami głosów (powyżej 25% głosów, w tym na podstawie porozumień) spółek giełdowych nie są osoby fizyczne, to ci akcjonariusze i dysponenci także powinni dokonać identyfikacji i zgłoszenia rejestrów rzeczywistych. Należy uzupełnić, iż nawet jeśli emitenci nie podlegają obowiązkowi identyfikacji i zgłaszania beneficjentów rzeczywistych, to mogą być zobowiązani do przekazania takich informacji jako klienci instytucji finansowych.
Tematyka CRBRz była poruszana podczas kliku konferencji SEG, ale identyfikacja beneficjentów rzeczywistych w grupie kapitałowej jest na tyle indywidualnym procesem, że w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt pod adres e-mail: regulacje@seg.org.pl
Q&A
Poniżej zamieszczamy Q&A dotyczące tematyki Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
Q&A: CRBRz Najważniejsze postanowienia - Magdalena Kordas, Olesiński i Wspólnicy
Q&A: CRBRz w grupie kapitałowej - jak zidentyfikować beneficjenta? Paulina Szewc, Olesiński i Wspólnicy
Q&A: Trudne przypadki identyfikacji beneficjenta - Prof. UW dr hab. Michał Królikowski, KMD Legal
Q&A: Odpowiedzialność osobista i praktyczne aspekty zgłaszania - Arkadiusz Górski, KMD Legal
interpretacja definicji beneficjenta rzeczywistego
W związku z wątpliwościami dotyczącymi stosowania przepisów o CRBR, SEG skierowało do Ministerstwa Finansów zapytanie dotyczące interpretacji definicji beneficjenta zastępczego (art. 2 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret piąte) w kontekście grup kapitałowych. W dniu 5 marca otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów odpowiedź, że nie udziela interpretacji i opinii prawnych w sprawach indywidualnych. Zapytania bądź wnioski o opinie prawne dotyczące CRBR zakwalifikowane jako wymagające dodatkowego wyjaśnienia są wraz z odpowiedzią opublikowane na stronie internetowej. Odpowiedź na pytanie SEG, o to kto jest beneficjentem zastępczym w przypadku niemożności ustalenia beneficjenta rzeczywistego (czy członkowie zarządu spółki córki czy spółki matki) znalazła się w Q&A na stronie Ministerstwa w pozycji 28.
Jednocześnie przypominamy, że szersze informacje o CRBR znajdują się w kalendarium regulacyjnym SEG
WAŻNE: Zgłoszeń beneficjentów rzeczywistych spółek na dzień 13 października 2019 r. wpisanych do KRS należy dokonać najpóźniej do dnia 13 kwietnia 2020 r.