Cel projektu
"Analiza ESG spółek w Polsce" jest projektem edukacyjnym realizowanym od 2010 roku, którego celem jest zwiększenie transparentności raportowania danych pozafinansowych na polskim rynku kapitałowym poprzez edukację spółek giełdowych w zakresie efektywnego komunikowania na rynek danych niefinansowych ESG (E – environment; S- social; G – governance) oraz edukację w zakresie budowania efektywnej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu wspierającej osiąganie celów biznesowych. Zmieniona ustawa o rachunkowości, wprowadzająca w życie postanowienia unijnej dyrektywy 2014/95/UE, nakłada na niektóre jednostki zainteresowania publicznego nowe obowiązki w zakresie raportowania danych niefinansowych.
Zmiany dotyczą dużych jednostek zainteresowania publicznego, których średnioroczne zatrudnienie przekracza 500 osób a suma balansowa wynosi powyżej 85 mln zł lub przychody netto za sprzedaży towarów i produktów 170 mln zł.
Nowe przepisy stanowią, że wskazane podmioty będą zobowiązane do ujawniania informacji niefinansowych w zakresie zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Ustawa również wskazuje, w jaki sposób informacja niefinansowa powinna być przedstawiona. Spółka będzie zobowiązana do przygotowania zwięzłego opisu modelu biznesowego. Ponadto spółki w sprawozdaniu będą zobowiązane do ujawniania informacji o kluczowych niefinansowych wskaźnikach efektywności związanych z działalnością jednostki w omawianych obszarach.
Projekt „Analiza ESG spółek w Polsce” dzięki analogicznemu podejściu do raportowania danych niefinansowych, jaki prezentuje znowelizowana Ustawa o rachunkowości, pozwala spółkom na praktyczne przygotowanie się do spełniania nowych wymagań. Szczegóły dotyczące zmian regulacyjnych znajdują się w zakładce Regulacje UE.
"Analiza ESG spółek w Polsce” to jedyny tego typu projekt w Europie badający od kilku lat spółki notowane pod kątem raportowania niefinansowego. Wartością dodaną projektu jest zaangażowanie spółek poprzez udostępnienie im indywidulanych wyników i umożliwienie prowadzenia dialogu z analitykami. W ten sposób spółki uczą się ujawniania danych w sposób wiarygodny dla analityków. Projekt ma charakter długofalowy, co pozwoli organizatorom i spółkom na monitorowanie efektów prowadzonych działań w zakresie podnoszenia standardów ujawniania danych ESG.
W tym roku analiza objęła wszystkie spółki notowane na Rynku Głównym GPW w Warszawie należące do indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80.
Harmonogram projektu