Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Crido Taxand miały przyjemność zaprosić na konferencję "Zmiany w przepisach podatkowych oraz praktyce ich stosowania", która odbyła się 11 stycznia 2018 roku w Sali IMPERIUM kompleksu "Centrum Giełdowe" (poziom 0, ul. Książęca 4, Warszawa).
Na początku spotkania, eksperci z Crido Taxand, omówili zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych (wprowadzenie nowego źródła przychodów - zyski kapitałowe, zmiany w zakresie możliwości zaliczania kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych, wprowadzenie limitu w zakresie kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do nabywanych usług niematerialnych oraz w odniesieniu do opłat za korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych, ograniczenie tzw. zwolnienia dla dywidend, wprowadzenie podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych, zmiany w zakresie: zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), podatkowych grup kapitałowych, ulgi badawczo-rozwojowej). Następnie przedyskutowano zmiany w podatku od towarów i usług (wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split-payment), lista przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w transakcjach krajowych, kształtowanie się praktyki dotyczącej stosowania tzw. klauzuli obejścia prawa w VAT, utworzenie wykazu podatników VAT czynnych, zmiany w strukturze JPK VAT, wprowadzenie tzw. kas fiskalnych on-line, zmiany dotyczące rozliczeń VAT na poziomie Dyrektywy VAT w zakresie voucherów i transakcji wewnątrzwspólnotowych).
W drugiej części konferencji prelegenci zajęli się problematyką projektu nowej Ordynacji podatkowej (wprowadzenie prawa do uzyskiwania wiążących informacji od organów podatkowych w różnej formie oraz możliwości konsultowania skutków podatkowych transakcji, określenie nowych terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych i ograniczenie możliwości zawieszania biegu terminu przedawnienia zobowiązań, możliwość przeprowadzenia kontroli na żądanie podatnika, wprowadzenie nowych procedur porozumiewawczych z organami - umowy podatkowej i mediacji, zmiany w zakresie procedury podatkowej). Na zakończenie uczestnicy dowiedzieli się o zmianach w zakresie cen transferowych (APA dla usług niematerialnych, konsekwencje zmian dla PGK, rozszerzenie delegacji Ministra Finansów, praktyczne kwestie oraz kształtująca się linia interpretacyjna dotyczące obecnie obowiązujących regulacji).
Dodatkowe informacje
Seminarium skierowane było do: dyrektorów finansowych, członków zarządów odpowiedzialnych za finanse i rachunkowość, głównych księgowych, przedstawicieli działów prawnych i finansowych.