Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast

Trwają konsultacje Poradnika dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE

Data publikacji: 2024-08-02

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) skierowało do SEG i innych wybranych organizacji/instytucji projekt „Poradnika dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE”. Dokument opracowano z myślą o przedsiębiorcach, zobligowanych do spełnienia wymagań Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (dalej: Taksonomia UE).

Poradnik został opracowany przez Zespół ds. minimalnych gwarancji (działający w ramach Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE przy MRiT) jako pomocne wytyczne dla podmiotów rynkowych w zakresie wymogów określonych w art.18 rozporządzenia ws. Taksonomii UE. Jego celem jest przedstawienie praktycznych wskazówek dla polskich przedsiębiorców, które ułatwiłyby realizację wymagań art. 18. Ma on także stanowić narzędzie pomocnicze dla przedsiębiorstw (w tym z sektora MŚP) w zakresie stosowania Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych i Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka we wdrażaniu zasad odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej oraz procedur należytej staranności.

We wstępie do Poradnika zwrócono uwagę na fakt, iż raport Platformy ds. Zrównoważonego Finansowania nie uwzględnia m.in.: aktualizacji Wytycznych OECD obowiązującej od 8 czerwca 2023 r., Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotyczących bezpiecznych i zdrowych warunków pracy, włączonych do kanonu fundamentalnych konwencji w 2022 r. oraz nie odnosi się do wdrażania procesów należytej staranności, stąd Poradnik ma za zadanie przybliżyć aktualne wymagania stawiane przedsiębiorcom oraz działania, jakie powinny podjąć w celu ich spełnienia. Ponadto Poradnik ma pokazać z jakimi wyzwaniami mogą spotkać się przedsiębiorcy w trakcie implementacji Wytycznych OECD i Wytycznych ONZ w kontekście projektowania i wdrażania procesów należytej staranności. Zawarto także zastrzeżenie, iż Poradnik nie stanowi wykładni prawa, ale zawiera przykłady i wskazówki adekwatne do polskiego kontekstu.

Ze względu na formułę konsultacji dokumentu przyjętą przez MRiT spółki członkowskie SEG zainteresowane zgłoszeniem uwag do Podręcznika prosimy o kontakt na adres mailowy: regulacje@seg.org.pl . Termin na zgłaszanie uwag mija 16 sierpnia br. 


Data aktualizacji: 2024-08-02

Szybkie menu