Na stronach RCL został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Jest to kolejny projekt nowelizacji tej ustawy. Poprzedni powstał w 2018 r. i wpłynął do Sejmu w styczniu 2019 r., po czym został skierowany do konsultacji. Nie został jednak uchwalony przed końcem VIII kadencji Sejmu, a w konsekwencji uległ dyskontynuacji.
Obecny projekt ustawy dokonuje zmiany definicji podmiotu zbiorowego, nie obejmując zakresem przedmiotowym m.in. małych i średnich przedsiębiorców. Rezygnuje też z zamkniętego katalogu przestępstw, za które podmiot zbiorowy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Zgodnie z projektem, podmiot zbiorowy ponosić będzie odpowiedzialność:
- za własne czyny zabronione podmiotu zbiorowego pozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez ten podmiot działalnością;
- za czyny popełnione przez członków władz, osób uprawnionych do działania lub pracowników realizujących zadania na rzecz tego podmiotu w ramach powierzonych im kompetencji, jeżeli uzyskał dzięki temu korzyść, choćby niemajątkową, lub możliwość jej uzyskania.
Warunkiem odpowiedzialności karnej podmiotu zbiorowego ma być wina, rozumiana jako:
- brak należytej staranności w wyborze osoby będącej sprawcą przestępstwa lub nadzorze nad taką osobą lub
- istnienie nieprawidłowości w organizacji, która umożliwiła lub ułatwiła popełnienie przestępstwa.
Stwierdzenie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za popełnienie konkretnego czynu zabronionego skutkować może nałożeniem kary pieniężnej od 10 tys. do 30 mln złotych.
Data aktualizacji:
2022-09-29