Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast

Wyniki 6. edycji Badania Spółek Świadomych Klimatycznie CCA

Data publikacji: 2024-11-06

Wyniki 6. edycji Badania Spółek Świadomych Klimatycznie CCA, zrealizowanego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z firmami MATERIALITY i Energopomiar, wskazują na znaczący postęp w raportowaniu klimatycznym polskich spółek giełdowych. Spośród 163 ocenionych firm aż 46 uzyskało wynik powyżej 7 punktów na 10 możliwych (vs 38 w roku ubiegłym), a średnia wzrosła do 4,31 punktu – w porównaniu do 1,03 punktu w roku bazowym 2019.

Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas Polska we współpracy z firmami MATERIALITY i Energopomiar ogłosiły wyniki szóstej edycji Badania Świadomości Klimatycznej Spółek (corporate Climate Crisis Awareness study). Podstawą badania były dane pochodzące ze 163 raportów rocznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie a jego zakres obejmował dane niefinansowe z lat 2017 - 2023. Zawartość raportów została przeanalizowana względem 10 kryteriów. Metodologia badania, niezmienna od roku 2021, skupia się na 10 kluczowych kryteriach, koncentrując się głównie na ocenie zarządzania zagadnieniami klimatycznymi i analizie metod raportowania emisji gazów cieplarnianych (GHG). Zwiększająca się liczba nowych raportów świadczy o rosnącym zaangażowaniu firm w działania klimatyczne. W tegorocznym rankingu liderami są LPP i CCC, które zdobyły maksymalne 10/10 punktów, wyróżniając się transparentnością oraz jasno określonymi celami redukcji emisji CO2.

Koncentracja na zrównoważonym rozwoju
Spółki giełdowe poświęcają coraz więcej uwagi kwestiom ESG, a liderzy raportowania uwzględniają już nowe wytyczne standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Jest to związane z rosnącym wpływem unijnych regulacji na obszar zrównoważonego rozwoju. W raportach pojawiają się nowe sekcje, dotyczące m.in. zarządzania odpadami i bioróżnorodności. Widać także wzrost przejrzystości i poprawę redakcji raportów, które coraz częściej wzbogacane są wizualizacjami i infografikami, co pozytywnie wpływa na ich odbiór.
Liczba spółek-liderów, które zdobyły powyżej 9 punktów, wzrosła do 13 (wobec 11 w roku ubiegłym), a liczba firm przekraczających próg 7 punktów i wyróżnionych jako Spółki Świadome Klimatycznie wzrosła do 46. Najwięcej liderów wywodzi się z sektora paliw i energetyki, gdzie istnieje duży potencjał do redukcji emisji w zakresie 2.

Lista „TOP 13: Spółki z wynikiem >=9 w 6 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA”  

1. CCC S.A. 10
2. LPP 10
3. ČEZ, AS 9,75
4. Grupa kapitałowa LUG SA 9,67
5. PGE Polska Grupa Energetyczna SA 9,67
6. Allegro.eu S.A. 9,5
7. Onde S.A. 9,5
8. Tauron Polska Energia SA 9,5
9. Unibep S.A. 9,33
10. Erbud S.A. 9,33
11. Dom Development S.A. 9,17
12. ASBISc Enterprises PLC 9,08
13. Dr. Miele Cosmed Group SA 9,08

Poprawa raportowania śladu węglowego
Zdecydowanie poprawiły się wyniki w kategorii 4 – Emisje gazów cieplarnianych (GHG). Spółki, które wcześniej raportowały ślad węglowy w niepełnym zakresie, w 2023 roku zaczęły uwzględniać również zakres 3. To wyraźny trend, skorelowany także z poprawą w kategorii 10 – Cele i plany działań. W wielu raportach można znaleźć konkretne działania mające na celu redukcję lub neutralizację śladu węglowego, w tym inwestycje w OZE czy fotowoltaikę – obszary, które bezpośrednio zmniejszają emisje w zakresie 1 oraz 2. Co istotne i stosunkowo nowe, pojawiają się również informacje o niskoemisyjnych łańcuchach dostaw.
Poprawa w zrozumieniu, obliczaniu oraz komunikacji śladu węglowego przyczyniła się do nieznacznego spadku punktacji w kategoriach dotyczących informowania o źródłach wskaźników emisji i współczynnikach intensywności emisji: 7 – Wskaźniki emisji, współczynniki GWP i ich źródła oraz 9 – Wskaźniki intensywności emisji GHG. To kompleksowe zagadnienia, wymagające precyzyjnej koordynacji. Wraz ze wzrostem liczby spółek, które wyznaczają konkretne cele redukcyjne w perspektywie długo-, średnio- i krótkoterminowej, można z dużym prawdopodobieństwem prognozować dalszą poprawę w raportowaniu źródeł emisji oraz intensyfikację działań redukcyjnych.

Analiza ryzyk i szans
Wyraźną poprawę - z 13% do 18% - widać w obszarze identyfikacji ryzyk i szans związanych z klimatem. Spółki stopniowo poprawiają jakość i zakres raportowania ryzyk i szans w raportach zrównoważonego rozwoju, dostosowując się do rosnących oczekiwań interesariuszy i wymogów regulacyjnych. Kluczowe wyzwania to zapewnienie większej spójności, porównywalności i przejrzystości tych informacji. Spółki coraz bardziej profesjonalnie podchodzą do identyfikacji, oceny i raportowania kluczowych ryzyk i szans związanych z ich działalnością. Raporty zawierają bardziej szczegółowe i wiarygodne informacje na temat potencjalnych zagrożeń i możliwości, oparte na solidnej analizie, wykonanej z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi i metodyk, takich jak analizy scenariuszowe czy mapy ryzyk. 

Słabe ogniwo
W dalszym ciągu najsłabiej wypada kategoria 3 - Zarządzanie zagadnieniami klimatu w strukturze organizacji. Raporty niefinansowe najczęściej tworzą specjalnie dedykowane zespoły ds. ESG, raportowania lub zrównoważonego rozwoju, o ile firma takie posiada. Mimo postępu na wielu polach, a także coraz silniejszego „osadzenia” zespołów klimatycznych w strukturach zarządczych i operacyjnych, w tej kategorii odnotowano delikatny spadek punktacji. Wynika to prawdopodobnie z „przerzucania odpowiedzialności” między działami i braku jednoznacznej koordynacji.
Niektóre raporty koordynują działy marketingu, komunikacji czy relacji inwestorskich, które zbierają dane od zarządu oraz działów operacyjnych, HR i finansów. W największych spółkach giełdowych, gdzie raportowanie ESG jest regulowane, ostateczna wersja raportu wymaga zatwierdzenia przez Zarząd, który zgodnie z ustawą o rachunkowości ponosi odpowiedzialność za dane dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wyraźne zakomunikowanie przez Zarząd, że zarządzanie kwestiami ESG oraz raportowanie ESG jest istotnym elementem strategii spółki, mogłoby dodatkowo wzmocnić jego rangę w strukturach organizacyjnych.

Zbliżająca się obowiązkowość
W czasie „tornada regulacyjnego” w obszarze ESG wyraźnie widać wpływ nowych przepisów na raportowanie. Wzrost przejrzystości, szczegółowość i estetyka raportów, takich jak te przygotowane przez LPP i CCC, są pozytywnie oceniane przez interesariuszy i znacząco ułatwiają ich odbiór. Liderzy rankingu dobrze przygotowali się na wymogi unijnej dyrektywy, która ma wejść w życie już od bieżącego roku raportowego.
Dyrektywa CSRD, opublikowana w 2022 roku, wymaga, aby największe przedsiębiorstwa raportujące dotychczas pod poprzednią dyrektywą NFRD przygotowały sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju w 2025 roku za 2024 zgodną ze standardami ESRS. W kolejnych latach ten obowiązek rozszerzy się na wszystkie duże przedsiębiorstwa oraz średnie i małe firmy notowane na rynkach regulowanych w UE.

Autorzy metodyki badania podkreślają, że głównym celem rankingu była ocena rzetelności raportowania kwestii związanych z klimatem wśród spółek giełdowych zobligowanych do tego prawnie. Badanie nie obejmowało innych zagadnień zrównoważonego rozwoju, a nadany tytuł odzwierciedla wyłącznie przejrzystość raportowania zagadnień związanych ze zmianą klimatu, podsumowując świadomość klimatyczną firm. 
W związku z nowymi regulacjami i wymogami unijnymi w zakresie odpowiedzialności klimatycznej autorzy zdecydowali, że Badanie CCA w dotychczasowej formie nie będzie kontynuowane. Inicjatorzy pracują obecnie nad nowymi kryteriami dostosowanymi do aktualnych realiów rynkowych i regulacji prawnych w obszarze ESG.
Wyniki szóstej edycji Badania Świadomości Klimatycznej Spółek zostały ogłoszone podczas webinarium „Raportowanie klimatyczne w Polsce - wyniki badania CCA" (link)


Każda spółka, która podlegała badaniu, może uzyskać bezpłatnie informację o uzyskanej punktacji wysyłając pytanie na adres: rankingcca@bureauveritas.com


Badanie CCA 2024 dla spółek giełdowych - POBIERZ SZCZEGÓŁY BADANIA 2024 (infografika poniżej)


Data aktualizacji: 2024-11-06

Szybkie menu