Wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki dotyczące Zielonej Księgi ws. Tworzenia unii rynków kapitałowych
Dnia 14 kwietnia br. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki dotyczące Zielonej Księgi ws. Tworzenia unii rynków kapitałowych - COM(2015)63. W posiedzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele GPW, KDPW, Ministerstwa Finansów, ZBP oraz Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Po zaprezentowaniu przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów ogólnych informacji dotyczących projektu Zielonej Księgi, przedstawiciele poszczególnych instytucji przedstawili swoje stanowiska w odniesieniu do przedmiotowego projektu Komisji.
Stanowiska zaprezentowane przez przedstawicieli poszczególnych instytucji mają posłużyć do sformułowania ostatecznego stanowiska.Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie.
Należy nadmienć, iż termin zainicjowanych przez Komisję Europejską w dniu 18 lutego konsultacji upływa w dniu 13 maja br.
Zielona Księga - Tworzenie unii rynków kapitałowych
Celem Zielonej Księgi dotyczącej tworzenia Unii Rynków Kapitałowych jest przeprowadzenie konsultacji mających na celu zidentyfikowanie i usunięcie barier w dostępie przedsiębiorstw europejskich do finansowania na rynku kapitałowym. Szczególną uwagę zwrócono na silne uzależnienie gospodarki europejskiej od bankowych źródeł finansowania. Podkreślono, iż w przeciwieństwie do innych jurysdykcji (np. USA, Szwajcaria) europejskie rynki kapitałowe odgrywają znacznie mniejszą rolę w zapewnieniu finansowania gospodarki. Spowodowane jest to znacznym udziałem kredytów bankowych w finansowaniu prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności. Wskazano, iż taki model finansowania przedsiębiorstw czyni je bardziej wrażliwym na zaostrzenie warunków udzielania kredytów przez banki, jak miało to miejsce podczas kryzysu finansowego.
W opinii Komisji Europejskiej konieczne jest poszerzenie dostępnych źródeł finansowania poprzez wzmocnienie alternatywnego systemu finansowania względem bankowego. Cel ten Komisja Europejska zamierza osiągnąć poprzez stworzenie jednolitego rynku kapitałowego dla wszystkich 28 państw członkowskich. Wskazana inicjatywa oparta będzie na traktatowej swobodzie przepływu kapitału, w ramach której zakłada się usunięcie istniejących przeszkód w jej realizacji. Głównym założeniem unii rynków kapitałowych jest dywersyfikacja źródeł finansowania, polegająca na zwiększeniu udziału instrumentów dłużnych oraz udziałowych w finansowaniu europejskich przedsiębiorstw. Pomimo, iż celem jest pozyskanie większej ilości środków finansowych na rynku kapitałowym, banki jako pośrednicy na rynkach kapitałowych nadal mają odgrywać kluczową rolę w unii rynków kapitałowych i gospodarce europejskiej.
Komisja Europejska zakłada, iż unia rynków kapitałowych obniży koszt pozyskiwania kapitału, zwłaszcza dla MŚP, co przyczyni się do zwiększenia przepływu kapitału od inwestorów do europejskich projektów inwestycyjnych, zapewniając lepszą alokację ryzyka i kapitału w całej UE, czyniąc Europę bardziej odporną na przyszłe wstrząsy.
W opinii Komisji Europejskiej podjęte działania przyczynią się do likwidacji negatywnych skutków światowego kryzysu poprzez usunięcie barier i powrót do poziomu finansowania sprzed kryzysu (przywrócenie wzrostu gospodarczego). Skutkiem tych działań będzie zwiększenie inwestycji w europejskie przedsiębiorstwa i infrastrukturę oraz wzrost nowych miejsc pracy.
Komisja Europejska w Zielonej Księdze przedstawiła pięć priorytetowych obszarów, w ramach których w perspektywie krótkoterminowej należy podjąć działania:
I. Stopniowe usuwanie barier w dostępie do rynków kapitałowych poprzez uproszczenie postępowania związanego ze sporządzeniem i publikacją prospektu emisyjnego. W tym celu Komisja Europejska rozpoczęła równoległe do Zielonej Księgi konsultacje publiczne w zakresie przeglądu obecnych regulacji dotyczących prospektu emisyjnego. Przedmiotem przeglądu jest określenie warunków, w których sporządzenie prospektu emisyjnego jest konieczne, usprawnienie procesu zatwierdzania tego dokumentu, a także zwiększenie przejrzystości informacji w nim zawartych.
II. Ułatwienie dostępu MŚP do finansowania za pośrednictwem rynku kapitałowego. W opinii Komisji Europejskiej konieczne jest stworzenie wspólnych ram w zakresie informacji dot. zdolności kredytowej MŚP, polegających na opracowaniu jednolitego, minimalnego zestawu porównywalnych informacji w odniesieniu do sprawozdawczości i oceny kredytowej MŚP. Przedmiotowa standaryzacja pozwoliłaby podmiotom zainteresowanym inwestycjami w MŚP na kompleksową ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i tym samym ułatwiłaby podjęcie decyzji o inwestycji w MŚP. Komisja Europejska proponuje, aby we wskazanym obszarze uwzględnić rozpoczęte prace w zakresie punktowej oceny kredytowej (ang. credit scoring).
III. Stworzenie unijnego rynku sekurytyzacji wierzytelności wysokiej jakości, który będzie opierał się na prostych, przejrzystych i standardowych instrumentach sekurytyzacji. W opinii Komisji Europejskiej rynek ten mógłby stanowić pomost pomiędzy bankami a rynkami kapitałowymi. Z tych też względów równolegle do Zielonej Księgi rozpoczęto konsultacje publiczne w zakresie stworzenia unijnych ram sekurytyzacji wysokiej jakości (ang. high quality securtisation), zapewniającej wysokie standardy, pewność prawa i porównywalność w przypadku wszystkich instrumentów sekurytyzacji.
IV. Wspieranie rozwoju długoterminowego finansowania gospodarki europejskiej. W szczególności Komisja Europejska planuje przeprowadzenie analiz w zakresie pełnego wykorzystania nowych ram prawnych stworzonych dla europejskich długoterminowych funduszy inwestycyjnych (ELTIF) celem zwiększenia długoterminowego inwestowania środków pieniężnych w przedsiębiorstwa i projekty w zakresie infrastruktury.
V. Stworzenie ogólnoeuropejskiego systemu ofert na rynkach niepublicznych celem zachęcenia do bezpośredniego inwestowania w mniejsze przedsiębiorstwa. W tym zakresie w Zielonej Księdze zwrócono uwagę na potrzebę likwidacji barier w rozwoju niepublicznych rynków plasowania w Europie (ang. private placement) polegających na różnicach w krajowych systemach prawa upadłościowego oraz braku standaryzacji w zakresie samego procesu jak i dokumentacji dotyczącej wiarygodności kredytowej emitentów.
Niezależnie od powyższego Komisja Europejska zidentyfikowała także dodatkowe przeszkody utrudniające transgraniczne przepływy kapitału wynikające z obowiązujących przepisów prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa podatkowego i prawa papierów wartościowych.
Na podstawie wyników konsultacji Komisja określi działania niezbędne do poprawy dostępu do finansowania dla wszystkich przedsiębiorstw (w tym MŚP) i projektów infrastrukturalnych w całej Europie, usunięcia przeszkód dla inwestycji transgranicznych, a także przyjęcia środków w celu dywersyfikacji finansowania gospodarki i obniżenia kosztu pozyskiwania kapitału. Po zakończeniu konsultacji Komisja przyjmie latem 2015 r. plan działania zawierający zakres niezbędnych działań i harmonogram wprowadzenia podstawowych elementów unii rynków kapitałowych do 2019 roku.
Więcej informacji na temat Zielonej Księgi dostępnych pod adesem:
http://seg.org.pl/pl/komisja-europejska-przedstawia-projekt-zielonej-ksiegi-tworzenie-unii-rynkow-kapitalowych
Data aktualizacji:
2021-07-30