Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast

Uwagi SEG do projektu nowego rozporządzenia ws. obowiązków informacyjnych

Data publikacji: 2025-02-06

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych skierowało do Ministerstwa Finansów uwagi do projektu nowego rozporządzenia ws. informacji bieżących i okresowych. Wydanie nowego rozporządzenia jest konieczne ze względu na zmianę delegacji w ustawie o ofercie publicznej. Przedstawiony przez Ministerstwo Finansów do konsultacji projekt jest w znaczącej części powieleniem rozporządzenia obowiązującego obecnie. Zmiany w projektowanym rozporządzeniu w stosunku do rozporządzenia obowiązującego obejmują 5 grup:

  1. zmiany przepisów ogólnych (rozdział 1),
  2. zmiany przepisów dot. informacji bieżących (rozdział 2),
  3. zmiany przepisów dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy 2022/2464 ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: dyrektywa CSRD”),
  4. zmiany przepisów dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy 2022/2381 ws. poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych (dalej: „dyrektywa WoB”),
  5. inne zmiany przepisów dot. raportów okresowych.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, iż co do zasady dalsze prace dotyczące przedmiotowego projektu powinny toczyć się bezwarunkowo jedynie w zakresie grup 1 i 3. Zmiany rozporządzenia obowiązującego w zakresie grupy 5 powinny zostać w dalszych pracach zaprzestane, a w zakresie grup 2 i 4 pominięte, jeżeli ich procedowanie miałoby opóźnić wydanie projektowanego rozporządzenia.

Stowarzyszenie w swych uwagach wskazało, iż przepisy projektowanego rozporządzenia dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy CSRD powinny niezwłocznie wejść w życie. Obecnie trwają bowiem prace nad przygotowaniem raportów rocznych emitentów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wobec braku przepisów umożliwiających realizację obowiązków przewidzianych w przepisach krajowych implementujących dyrektywę CSRD, emitenci ci stoją przed dylematem, czy opóźniać publikację tych raportów czy też je publikować mimo braku stosownych przepisów wykonawczych. 

W ocenie Stowarzyszenia zmiany rozporządzenia obowiązującego w zakresie grupy 5 powinny zostać pominięte w ramach przedmiotowego projektu. Dalsze procedowanie tych zmian z jednej strony opóźnia wejście w życie przepisów dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy CSRD, z drugiej strony budzi niepewność co do finalnych wymogów tworzonych właśnie raportów rocznych. 

W zakresie grup 2 i 4 Stowarzyszenie postuluje ich pominiecie, jeżeli dalsze ich procedowanie miałoby opóźnić wydanie projektowanego rozporządzenia. Stowarzyszenie stoi na stanowisku, iż priorytetem powinno być jak najszybsze doprowadzenie do stanu, w którym przepisy dot. raportów okresowych w zakresie dyrektywy CSRD wejdą w życie. Zmiany przepisów dot. informacji bieżących nie są wymagane żadnymi przepisami prawa krajowego ani unijnego, a przepisy prawa krajowego implementujące dyrektywę WoB są jeszcze przedmiotem prac legislacyjnych.

Pismo do Ministerstwa Finansów zawierające uwagi SEG znajduje się poniżej.

Informacje o projekcie nowego rozporządzenia o informacjach bieżących i okresowych znajdują się na stronach RCL.


Data aktualizacji: 2025-02-06

Szybkie menu