W dniu 21 listopada br. Sejm zakończył prace nad projektem UC14 i uchwalił ustawę transponującą dyrektywę CSRD oraz dyrektywę dotyczącą podniesienia progów finansowych określających poszczególne kategorie wielkościowe jednostek i grup kapitałowych. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 243 - za, a 203 – przeciw. Teraz ustawą zajmie się Senat i jeśli nie zgłosi żadnych uwag, to ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP.
W ramach prac sejmowych nie wprowadzono zmian, które merytorycznie zmieniałyby zapisy ustawy zwłaszcza w zakresie przepisów dotyczących obowiązku raportowania informacji o zrównoważonych rozwoju.
Wprowadzone do ustawy zmiany mają charakter doprecyzowujący (np. w zmianach do ustawy o ofercie publicznej dodano wprost odniesienie do definicji kwestii zrównoważonego rozwoju w art.63p pkt 1 zmienianej ustawy o rachunkowości) lub redakcyjno-techniczny, czasem niezwiązany z głównym celem ustawy transponującej CSRD, np. przy okazji dodano odroczenie terminu wydania legitymacji służbowych dla pracowników UKNF wykonujących m.in. czynności kontrolne i wizyty nadzorcze oraz dodano jako nowy art. 13 wprowadzający zmiany do ustawy o KRS, po to aby osobno od art. 3 także regulującego zmiany w ustawie o KRS, osobno określić inny termin wejścia w życie niektórych przepisów powiązanych z wcześniejszymi zmianami ustawy o rachunkowości w zakresie sprawozdań o podatku dochodowym (związek z dyrektywą Tax CBCR).
W art. 35 ustawy transponującej określono, iż wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, w tym zmiany do ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Ponadto określono poprzez cztery wyjątki inne terminy wejścia w życie zmian do trzech innych ustaw (w tym zmiany do ustawy o KRS wejdą w życie w dwóch różnych termiach – poprzez art. 3 oraz art. 13 uchwalonej ustawy).
Wersja ustawy uchwalona 21 listopada 2024 (PDF)
Data aktualizacji:
2024-11-26