Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast

Prekonsultacje projektu krajowego standardu atestacji sprawozdawczości ESG

Data publikacji: 2024-11-05

31 października br. na stronie Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR) udostępniono projekt Krajowego Standardu Usług Atestacyjnych Innych niż Badanie i Przegląd 3002PL - „Usługi atestacyjne dające ograniczoną pewność w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju”. PIBR wskazuje, że projekt standardu KSUA 3002 powinno się czytać w powiązaniu z najnowszą wersją standardu KSUA 3000.

Na obecnym etapie prac PIBR zbiera wstępne uwagi i komentarze w ramach prekonsultacji, które potrwają do 15 listopada br. Następnie ostateczna treść standardu KSUA 3002 będzie podlegać konsultacjom publicznym, a formalnie standard będzie przyjęty na mocy uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów po uprzednim zatwierdzeniu przez Radę Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA).

Ponieważ sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju sporządzona pod ESRS będzie obowiązkowo podlegać atestacji przez biegłego rewidenta, to standard KSUA 3002 będzie istotny w pierwszych latach raportowania dla spółek stopniowo obejmowanych dyrektywą CSRD. Zgodnie bowiem z przepisami CSRD do czasu przyjęcia jednolitego unijnego standardu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju na poziomie tzw. ograniczonej pewności (a w dalszej perspektywie standardu dla tzw. wystarczającej pewności), czyli w okresie przejściowym kraje członkowskie mogą stosować krajowe standardy, procedury lub wymogi atestacji. Według CSRD okres przejściowy potrwa do czasu, aż Komisja Europejska przyjmie standard atestacji na poziomie ograniczonej pewności. Według terminu określonego w CSRD Komisja powinna go wydać najpóźniej do 1 października 2026 r., a następnie (do 1 października 2028 r.) unijny standard atestacji tej sprawozdawczości na wyższym poziomie, jak dla sprawozdawczości finansowej. Zatem okres przejściowy, w którym byłby stosowany krajowy standard KSUA 3002, dotyczyłby atestacji sprawozdawczości ESG za lata 2024 i 2025 lub dłużej, jeśli KE nie wyda unijnego standardu w wyznaczonym terminie.

Formalne wydanie krajowego standardu KSUA 3002 jest uzależnione także od implementacji dyrektywy CSRD do krajowych przepisów, która jest opóźniona, a zawiera istotne zmiany nie tylko w ustawie o rachunkowości, ale m.in. także w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Mimo że zgodnie z CSRD kraj członkowski powinien przekazać Komisji krajowe standardy, procedury lub wymogi atestacji co najmniej trzy miesiące przed ich wejściem w życie, to wydaje się, że wszystkim zainteresowanym będzie zależeć na tym, aby polski standard miał zastosowanie już do pierwszej obowiązkowej sprawozdawczości ESG sporządzonej zgodnie z ESRS za 2024 rok, pomimo niedochowania tego terminu.  

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) planuje w ramach prac Komitetu Zrównoważonego Rozwoju (KZR) zgłosić ewentualne wstępne uwagi do projektu KSUA 3002.

KZR oczekuje także na wszelkie uwagi emitentów do tego projektu przekazane na adres regulacje@seg.org.pl w terminie do 14 listopada br.

SEG zachęca emitentów alternatywnie do przekazania uwag bezpośrednio na adres konsultacjepubliczne@pibr.org.pl przy wykorzystaniu tabeli PIBR wskazanej na stronie dotyczącej tych prekonsultacji (link).

Projekt standardu znajduje się poniżej.

Data aktualizacji: 2024-11-05

Szybkie menu