Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na pisma SEG ws. transpozycji dyrektywy WoB
W dniu 18 marca oraz 28 marca br. SEG skierowało do Ministra Sprawiedliwości pisma ws. projektu ustawy transponującej dyrektywę o równowadze płci w organach spółek (tzw. dyrektywa Women on Boards), w których wskazało na coraz krótszy czas jaki pozostanie określonym emitentom na przyjęcie polityki równowagi płci w organach spółki i ryzyko zagrożenia wysoką sankcją za brak spełnienia nowego obowiązku w terminie określonym w projekcie na 30 czerwca 2025 roku, w kontekście opóźnień w procesie legislacyjnym (cofnięcie projektu ustawy do ponownych uzgodnień między trzema wyznaczonymi ministerstwami). Więcej TUTAJ (Link do Aktualności https://seg.org.pl/aktualnosci/regulacje/pismo-seg-do-ministra-sprawiedliwosci-ws-transpozycji-dyrektywy-wob )
W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że dostrzega problem ww. terminu zgłoszony przez SEG i że ten termin zostanie ponownie zmieniony przed przekazaniem projektu ustawy do dalszych prac, jednakże nie w tak elastyczny sposób jak zaproponowało SEG. Propozycja SEG miała na celu uniknięcie konieczności zwoływania nadzwyczajnego walnego zebrania akcjonariuszy, jednakże zdaniem Ministerstwa powodowała, że w pewnych przypadkach przyjęcie tej polityki wypadłoby w terminie, w którym spółka już powinna osiągnąć wskaźnik 33% niedoreprezentowanej płci w organach spółki licząc łącznie, tj. do 30 czerwca 2026 roku.
W opinii SEG odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości wskazuje, że nowy termin na przyjęcie polityki będzie przesunięty o niewiele miesięcy, gdyż należy pamiętać, że w przypadku spółek, w których prawa z akcji wykonuje minister właściwy ds. aktywów państwowych, osiągnięcie wskaźnika 33% ma być według projektu wyznaczone na koniec grudnia 2025 roku, co dodatkowo skracałoby termin, w którym należy przyjąć ww. politykę.
Należy zatem zakładać, że nowe przepisy i nowy termin będą powodować konieczność zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy w celu przyjęcia polityk równowagi płci w organach spółek. Jednocześnie na dodatkowe pytanie SEG ws. zalecanych przez ministerstwo działań jakie powinni podjąć emitenci, odpowiedź zawiera stwierdzenie, że nie ma konieczności podejmowania działań do czasu uchwalenia ustawy.
Opóźnienia w transpozycji dyrektywy WoB powodują, że ustawa transponująca, która zgodnie z terminem wyznaczonym w dyrektywie powinna była zostać przyjęta do 28 grudnia 2024 roku i pozwalać na przyjęcie ww. polityki przez WZA, będzie w większości przypadków powodować dodatkowe koszty i obciążenia dla spółek w postaci konieczności organizacji nadzwyczajnych WZA w celu przyjęcia ww. polityki w terminie, jaki ostatecznie zostanie określony w uchwalonej ustawie.
Alternatywnie spółki mogą rozważyć przyjęcie polityki równowagi płci w nadchodzącym sezonie walnych zgromadzeń, nawet jeśli do tego czasu nie zostanie uchwalona ww. ustawa, dzięki czemu najprawdopodobniej uniknęłyby konieczności organizacji nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy.
Data aktualizacji:
2025-04-23