Kolejne uwagi SEG do projektu nowego rozporządzenia ws. obowiązków informacyjnych
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych skierowało do Ministerstwa Finansów kolejne uwagi do projektu nowego rozporządzenia ws. informacji bieżących i okresowych. Wydanie nowego rozporządzenia jest konieczne ze względu na zmianę delegacji w ustawie o ofercie publicznej.
Projekt nowego rozporządzenia ukazał się na stronach RCL w dniu 17 stycznia 2025 r. W wyniku uzgodnień społecznych Ministerstwo Finansów zadeklarowało zmianę sposobu procedowania tego projektu rozporządzenia polegającą na przesunięciu wejścia w życie nowego rozporządzenia na 1 października 2025 r. oraz wprowadzeniu zmian mających na celu jego uproszczenie oraz ułatwienie wykonywania wynikających z tego rozporządzenia obowiązków przez emitentów a w zakresie implementujących dyrektywę CSRD i dyrektywę WoB dodaniu tylko niezbędnych zapisów. To stanowisko Ministerstwa było w pełni zgodne z postulatami SEG zgłoszonymi w ramach pierwszej tury uzgodnień społecznych.
Mając na względzie deklarację Premiera Rady Ministrów złożoną publicznie w dniu 10 lutego 2025 r. dotyczącą deregulacji przepisów prawa jak również prace społecznego zespołu pod kierownictwem Rafała Brzoski w obecnie zgłoszonych uwagach SEG zawarło postulat „Unia Europejska + zero” w stosunku do projektowanego rozporządzenia.
W opinii SEG dalsze prace legislacyjne powinny toczyć się w oparciu o treść rozporządzenia obowiązującego, a w ich ramach należy dokonać oceny wszystkich zawartych w nim obowiązków informacyjnych pod kątem ich umiejscowienia w prawie europejskim. Obowiązki negatywnie zweryfikowane, będące rodzimym wytworem powinny zostać usunięte za wyjątkiem szczególnie uzasadnionych przypadków. To szczególne uzasadnienie powinno natomiast być wykazane w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Kolejne uwagi SEG dot. projektu nowego rozporządzenia ws. obowiązków informacyjnych znajdują się tutaj.
Data aktualizacji:
2025-04-03