konferencja uzgodnieniowa w mf
Dnia 05 lutego 2018r. dwoje przedstawicieli Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych uczestniczyło w konferencji uzgodnieniowej dotyczącej rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych w Ministerstwie Finansów. Większość uwag Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych została przyjęta przez Komisję. W załączeniu można znaleźć dokument z uwagami SEGu oraz ich status po konferencji w MF. Projekt całego rozporządzenia zmienionego podczas konferencji przekażamy Państwu jak tylko go otrzymamy ze strony Ministerstwa. Obecnie obowiązujące rozporządzenie wygasa z dniem 29 kwietnia br., natomiast nie jest znana data wejścia w życie nowego rozporządzenia.
Bardzo ważną kwestią jest problem okresu przejściowego. Proponowane przez SEG rozwiązanie polegające na tym, aby wszystkie raporty roczne do dnia 30 kwietnia mogły być opracowywane na starych zasadach nie zostało przyjęte z uwagi na komplikacje legislacyjne, w związku z czym w przypadku raportów publikowanych w dniu 30 kwietnia będą one musiały zostać opracowane wg nowych zasad. Ponadto, należy się liczyć z ryzykiem, iż część raportów publikowanych wcześniej także będzie musiała być opracowana wg nowych zasad, jeśli rozporządzenie wejdzie w życie przed 29 kwietnia br. Na konferencji uzgodnieniowej vacatio legis wydłużone zostało do 30 dni, jeśli zatem się nic nie zmieni, to spółki będą miały właśnie 30 dni na ewentualną modyfikację raportu, względnie zmianę daty jego publikacji. Przewidujemy, że problem ten może dotknąć raportów publikowanych w okresie 15-29 kwietnia br. Zmiany w zakresie raportów rocznych nie są obszerne, niemniej wymagać to będzie pewnych dostosowań, głównie w obszarze raportowania danych niefinansowych oraz funkcjonowania komitetu audytu.
Uwagi SEG po konferencji w MF
zmiana projektu po konferencji uzgodnieniowej
Po konferencji uzgodnieniowej w Ministerstwie Finansów nastąpiła zmiana projektu rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych. Aż 21 uwag spośród 23 zgłoszonych przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych zostało przyjętych i uwzględnionych w zmienionym projekcie. Najważniejsze z punktu widzenia emitentów uwagi dotyczące zmian merytorycznych w rozporządzeniu wprowadzone, dzięki czemu zmieniona została definicja osoby zarządzającej (wprowadzono zamknięty katalog takich osób), zawężono katalog informacji teleadresowych, o zmianie których należy raportować, uporządkowano sposób numerowania raportów bieżących, ustalono, że konieczność raportowania o postępowaniach sądowych dotyczy tylko postępowań, których wartość jest istotna. Oprócz tego dzięki uwagom SEG dokonano kilku korekt numerycznych, legislacyjnych i językowych.
Gdy tylko otrzymamy projekt rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych w aktualnym brzmieniu, przekażemy go Państwu.