Podatnik FTT
Według założeń projektowanej regulacji, podatnikiem transakcji finansowych ma być:
- Instytucja finansowa mająca siedzibę w państwie członkowskim UE, która dokonuje określonych transakcji finansowych na własny rachunek lub w imieniu i na rzecz osoby trzeciej, albo gdy transakcja została przeprowadzona na jej rachunek,
- Podmiot zagraniczny, o ile przedmiotem transakcji będzie instrument finansowy wyemitowany w państwie członkowskim UE
- Podmiot działający w imieniu stron transakcji (podmiot pośredniczący).
Instytucją finansową w rozumieniu projektowanej Dyrektywy ma być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej , której podstawowym lub głównym przedmiotem działalności jest dokonywanie transakcji finansowych lub też której co najmniej 50% obrotu pochodzi z dokonywania określonych transakcji finansowych.
Zakres, podstawa opodatkowania, stawki FTT
- Podatek FTT ma obejmować transakcje dotyczące wszelkiego rodzaju instrumentów finansowych, z wyłączeniem transakcji z Europejskim Bankiem Centralnym i krajowymi bankami centralnymi.
- Podatek FTT ma być wymagalny w momencie zawarcia transakcji finansowej, zaś późniejsze anulowanie lub zmiana transakcji finansowej nie wpływa na wymagalność podatku, za wyjątkiem pomyłek.
- Proponowane stawki FTT określono w Projekcie na poziomie 0,1% od obrotu kasowego (akcje, obligacje) oraz 0,01% od obrotu instrumentami pochodnymi.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią przedmiotowego Projektu
Projekt Dyrektywy Rady w sprawie podatku od transakcji finansowych (FTT)