W dniu 11 grudnia 2019 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2115. Rozporządzenie to wprowadza m.in. zmiany do Rozporządzenia MAR, zainicjowane przez SEG.
Dla emitentów najistotniejsze zmiany dotyczą nowych zasad prowadzenia list insiderów, publikacji przez emitentów raportów o transakcjach menadżerów oraz ułatwień dla emitentów z rynku rozwoju MŚP (NewConnect i ASO Catalyst),
W art. 18 ust. 1 i 2 Rozporządzenia MAR następuje zamiana spójników „lub” na „i” co powoduje, że przesądzone zostaje, iż oprócz emitenta listy insiderów będą prowadziły oddzielne wszystkie podmioty współpracujące z emitentem przy zdarzeniu będącym informacją poufną (kancelarie prawne, firmy doradcze, biegli rewidenci, etc.). Zmiana spowodowana była różnym rozumieniem tego przepisu w poszczególnych krajach – jako SEG zwróciliśmy na to uwagę po rozpoczęciu obowiązywania MAR i w rezultacie nasza brukselska organizacja EuropeanIssuers zwróciła się do ESMA z prośbą o wskazanie jednolitej interpretacji, której rezultatem był Q&A ESMA nr 10.1. stanowiący, że podmioty współpracujące z emitentem powinny prowadzić oddzielnie swoje listy insiderów. Jednak KNF w praktyce nadzorczej stosowała literalną wykładnię tego przepisu, o czym może świadczyć fakt, że o takie listy zwracał się jedynie do emitenta. Zmiana ta jednoznacznie ograniczy zakres działań emitenta związanych z prowadzeniem list dostępu.
W art. 19 następuje zmiana terminu publikacji przez emitenta notyfikacji otrzymanych w trybie art. 19 Rozporządzenia MAR. Obecnie zarówno osoba dokonująca notyfikacji jak i emitent mają tali sam termin na wykonanie swojego obowiązku – 3 dni robocze od zawarcia transakcji. Po zmianie emitent będzie zobowiązany do przesłania raportu w ciągu 2 dni roboczych od otrzymania notyfikacji. Zmiana ta nie tylko ułatwi emitentom dokonywanie notyfikacji transakcji menedżerów i osób z nimi związanych, ale także jest pierwszym krokiem w kierunku formalnej rezygnacji z obowiązku prowadzenia list osób blisko związanych – wszak w ciągu 2 dni roboczych emitent będzie miał możliwość weryfikacji notyfikacji o transakcji bez konieczności istnienia takiej listy.
Dla emitentów z rynku rozwoju MŚP (na rynku polskim oznacza to spółki z NewConnect) zmienia się procedura postępowania przy opóźnieniu informacji poufnych. Emitent taki przesyłać będzie do KNF wyjaśnienia dot. opóźnienia informacji poufnej jedynie na żądanie tego organu a nie obligatoryjnie jak obecnie, w każdym przypadku opóźnienia.
Dla emitentów z rynku rozwoju MŚP zmienia się również procedura prowadzenia list insiderów. Zmiana polega na usunięciu przepisu, który zwalniał pod pewnymi warunkami takich emitentów z obowiązku prowadzenia listy insiderów. Wprowadzono natomiast ułatwienie polegające na tym, że listy insiderów takich emitentów mogą się ograniczać jedynie do osób mających stały dostęp do informacji poufnych.
Wskazane zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r.
Pełna treść Rozporządzenia 2019/2115 znajduje się tutaj.
Pytania i odpowiedzi w zakresie list insiderów
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wystąpiło do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o przedstawienie stanowiska w przedmiocie list insiderów. Zapraszamy do zapoznania z materiałem dostępnym poniżej.
Q&A Nowa lista insiderów