Ogólny Standard Raportowania 1 - Raportowanie danych finansowych
Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Stowarzyszenie, coraz więcej kar na emitentów nakładanych jest przez organ nadzoru za niewłaściwe przekazywanie informacji poufnych. Dotychczasowa praktyka dowodzi, że w określonych sytuacjach informacją poufną stają się też dane finansowe, które zwyczajowo zawarte są w raportach okresowych. Sytuacja stać się może jeszcze trudniejsza wraz z wdrożeniem wskazanych powyżej zmian regulacyjnych. Wskazuje to na potrzebę wsparcia zdolności spółek do prawidłowej oceny wydarzeń mających charakter cenotwórczy – w tym w szczególności danych finansowych, które docelowo są raportowane w trybie raportów okresowych.
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych podjęło szeroką weryfikację zdarzeń w celu identyfikacji parametrów i wydarzeń, które skutkują koniecznością przekazania w trybie raportu bieżącego wybranych danych finansowych publikowanych zwyczajowo w raporcie okresowym. Zgodnie z przeprowadzonymi przez SEG analizami istnieje wiele okoliczności, które powodują, że niektóre dane finansowe powinny być publikowane przez spółki niezwłocznie, jako informacja „poufna”, bez oczekiwania na zadeklarowaną wcześniej w terminarzu datę publikacji konkretnego raportu okresowego. Stanowisko takie jednoznacznie prezentowane jest inwestorów – zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych, ale także przez samych emitentów. W wyniku prac Stowarzyszenia przygotowany został projekt "Ogólnego Standardu Raportowania 1 - Raportowanie danych finansowych".,
Zapraszamy do zapoznania się oraz wyrażenia opinii na temat przygotowanego przez Stowarzyszenie projektu Ogólnego Standardu Raportowania 1 - Raportowanie danych finansowych, który wyświetli się po kliknięciu w poniższy link.
ogolny_standard_raportowania_1_projekt.pdf
Zakres Ogólnego Standardu Raportowania 1
Niniejszy Ogólny Standard Raportowania 1 (OSR 1) dotyczy zdefiniowania informacji cenotwórczych wyrażonych liczbowo w postaci danych finansowych, które zwyczajowo raportowane są w postaci raportów okresowych. Istota analizy dotyczy rodzaju danych finansowych, które powinny zostać uwzględnione oraz czynników zmienności, które spółka musi wziąć pod uwagę oceniając istotność poszczególnych danych finansowych. Oprócz zdefiniowania danych finansowych, które powinny być oceniane z punktu widzenia ich cenotwórczości, zdefiniowane zostały także poziomy ich zmienności, które będą stanowiły kryterium oceny poszczególnych danych finansowych w kontekście ich cenotwórczości.
OSR 1 stanowi więc zbiór kierunkowych wskazań wspierających budowanie w spółkach indywidualnych procedur pozwalających na zbieranie, analizowanie i ocenianie cenotwórczości wydarzeń wyrażanych docelowo w postaci danych finansowych zawartych w raportach okresowych. Obejmują one swoim zakresem następujące zagadnienia:
- Jakie informacje finansowe mogą być informacjami cenotwórczymi, a zatem powinny być przekazywane w trybie raportu bieżącego?
- Jakie czynniki zewnętrzne mogą wpłynąć na cenotwórczość informacji finansowych?
- Jak mierzyć poziom cenotwórczości informacji finansowych?
- Kiedy następuje zmiana wybranych danych finansowych w informację poufną?
W oparciu o otrzymany materiał spółki powinny stworzyć wewnętrzne procedury, w oparciu o które będą stworzone procesy pozwalające na:
- ocenę cenotwórczości wydarzeń wyrażanych w postaci danych finansowych;
- identyfikację momentu przekształcenia się danych finansowych w informację cenotwórczą;
- określenie sposobu podejmowania decyzji dotyczących przekazywania wybranych danych finansowych w formie raportu bieżącego.
Wymogi Rozporządzenia MAR, które będą obowiązywać od dnia 3 lipca 2016 r. spowodują, że spółki będą musiały znacznie bardziej aktywnie podchodzić do kwestii zbierania, analizowania i selekcjonowania informacji opisujących wydarzenia gospodarcze związane z działalnością biznesową emitenta. Ponieważ przestaną istnieć dotychczasowe regulacje dotyczące raportowania bieżącego, koniecznym stanie się indywidualne ocenianie każdego zdarzenia gospodarczego z punktu widzenia jego potencjalnego wpływu na wycenę papierów wartościowych emitenta. Oznacza to, że każde zdarzenie będzie musiało być analizowane z punktu widzenia jego wpływu na dane finansowe, które docelowo będą raportowane w raportach okresowych. Oznacza to również, że mogą zaistnieć przypadki, w których zmiana niektórych danych finansowych wynikających z konkretnego zdarzenia będzie informacją cenotwórczą i powstanie obowiązek przekazania wybranych danych finansowych związanych z takim zdarzeniem w trybie raportu bieżącego, bez oczekiwania na moment przekazania raportu okresowego zgodnie z wcześniej zadeklarowanym przez emitenta terminarzem.
OSR 1 wskazuje zatem, że w określonych sytuacjach informacja finansowa powinna zostać uznana za informację cenotwórczą i powinna podlegać raportowaniu, bez oczekiwania na termin przekazania raportu okresowego. W dalszej części określone zostaną przesłanki, jakie powodują, że określona informacja finansowa powinna zostać uznana za informację cenotwórczą i podlegać raportowaniu w trybie raportu bieżącego, bez oczekiwania na termin przekazania raportu okresowego. Podkreślić należy, że podstawą oceny jakości raportowania powinna być szybkość przekazania informacji finansowej, a nie konkretna, ustalona data przekazania informacji finansowej.
Kluczowe elementy cenotwórczości informacji oraz analiza poziomu istotności informacji
W ramach niniejszego OSR 1 prezentowane są konkretne wydarzenia, które mogą powodować, że dane finansowe powinny być przekazywane niezwłocznie w trybie raportu bieżącego, bez oczekiwania na termin przekazania raportu okresowego.
W szczególności analiza objęła następujące czynniki:
• istotność zmiany wcześniejszych deklaracji;
• odmienność od powszechnego szacowania rynku;
• nieoczekiwany charakter danych;
• brak możliwości utrzymania poufności.
W ramach prac nad OSR 1 zidentyfikowane zostały wydarzenia wyrażone poprzez wybrane dane finansowe zawarte zwyczajowo w raportach okresowych, których zaistnienie przekłada się bezpośrednio na sytuację finansową spółki i jej wyniki.
Mogą one zatem mieć charakter wydarzenia cenotwórczego i skala ich wystąpienia powinna stać się przedmiotem analizy wewnętrznej w spółce pod kątem ich cenotwórczości.
Wykorzystanie Ogólnego Standardu Raportowania 1
Spółki notowane powinny przygotować i wdrożyć procedury określające zasady raportowania wybranych danych finansowych, które mają charakter cenotwórczy. Procedury określające zasady raportowania wybranych danych finansowych w trybie raportu bieżącego powinny określać zasady zbierania, oceny, selekcji oraz raportowania wybranych danych finansowych, które mogą mieć charakter cenotwórczy. Przygotowując ww. procedury spółki powinny oprzeć generalne zasady tych procedur o OSR 1, który stanowi zbiór założeń wynikających z dotychczasowej praktyki rynkowej, a także oczekiwań wyrażanych w tym zakresie przez emitentów i inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. OSR 1 stanowią jedynie kierunkowe wskazania dla wewnętrznych procedur, które będą dostosowywane przez poszczególne spółki do skali działania i specyfiki konkretnej spółki: jej kapitalizacji, branży, praktyki, doświadczeń w zakresie wykonywania obowiązków informacyjnych oraz oczekiwań inwestorów. Efektem uwzględnienia zaleceń OSR 1 powinny stać się Indywidualne Standardy Raportowania (ISR), stanowiące wewnętrzne standardy raportowania przyjmowane odrębnie przez każdą spółkę z uwzględnieniem niniejszego OSR 1.