W dniu 6 lipca 2017 r. ESMA dokonała interpretacji pojęcia osoby blisko związanej za pośrednictwem osobowych powiązań biznesowych (określonych w art. 3(1)(26)(d) MAR), o co zwracaliśmy się w piśmie EuropeanIssuers z dnia 23 maja 2017 r. Zawarta została ona na str. 16 załączonego pliku (pyt. 7.7 i odp. 7.7).
Zgodnie z tym stanowiskiem, osobowe powiązania biznesowe należy rozumieć dużo węziej, niż wcześniej interpretował to którykolwiek z krajowych organów nadzoru. Należy jednak podkreślić, iż zawężenie to dotyczy jedynie osobowego powiązania biznesowego, a powiązanie poprzez bezpośrednią lub pośrednią kontrolę, względnie poprzez szeroko rozumiane odnoszenie korzyści – pozostaje bez zmian.
Q&A ESMA
szczegółowa analiza stanowiska esma i znaczenie dla emitentów
Art. 3(1)(26)(d) MAR wskazuje na biznesowe powiązania osobowe, a konkretnie stanowi, iż osobami blisko związanymi są także podmioty, w których osoby pełniące obowiązki zarządcze lub osoby związane z nimi rodzinnie „pełnią obowiązki zarządcze”. Wg ESMA użycie bardzo zbliżonego sformułowania „osoby pełniące obowiązki zarządcze” i „pełnią obowiązki zarządcze” bynajmniej nie oznacza, iż przy identyfikacji powiązanych biznesowo osób „pełniących obowiązki zarządcze” należy stosować takie same kryteria, jak przy identyfikacji „osób pełniących obowiązki zarządcze”. Za „pełniące obowiązki zarządcze” w rozumieniu biznesowego powiązania osobowego wg ESMA należy uznać tylko takie osoby, które uczestniczą w podejmowaniu decyzji lub wpływają na podejmowanie decyzji przez dany podmiot w odniesieniu do transakcji instrumentami finansowymi powiązanymi z papierami wartościowymi danego emitenta.
Oznacza to, że polscy emitenci powinni zweryfikować dotychczasowe listy osób blisko związanych, konieczne może się także okazać dokonanie zmian w procedurach identyfikacji osób blisko związanych i w zakresie stosownej dokumentacji, a także w zakresie edukacji prowadzonej przez emitentów w stosunku do osób pełniących obowiązki zarządcze i osób blisko z nimi związanych rodzinnie. Szczegóły tych działań zawarte zostały w poniższym stanowisku SEG.Konsekwencje dla polskich emitentów