Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast
Opis zdjęcia

Rafał Sonik

Rafał Sonik

Rafał Sonik

Rafał Sonik znany jest przede wszystkim jako sportowiec i pierwszy Polak, który indywidualnie wygrał legendarny Rajd Dakar. Przed historycznym sukcesem, który odniósł w styczniu 2015 roku trzykrotnie stawał na podium tej morderczej rywalizacji: dwukrotnie był trzeci (2009 i 2013), a w 2014 roku wywalczył drugie miejsce. Na swoim koncie ma również trzy zwycięstwa w Pucharze Świata FIM (2010, 2013 i 2014) oraz sześć tytułów mistrza kraju. Aktualnie jest jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych i doświadczonych quadowców naszego globu. Latami startów na wysokim poziomie zapracował sobie na przydomek „SuperSonik”.

Utytułowany krakowianin podkreśla, że sport to jego ogromna pasja, ale w życiu jest przede wszystkim przedsiębiorcą. W swoim rodzinnym mieście, jeszcze w okresie studiów założył jeden z pierwszych domów handlowych. Był jedną z wiodących postaci w procesie wprowadzania na polski rynek takich marek jak McDonalald’s czy British Petroleum. Jago flagową firmą jest Gemini Holding, która współpracowała z wieloma zagranicznymi sieciami, jak choćby  Carrefour, Tesco, Castorama, Bricomarché, czy Lidl, ale przede wszystkim buduje i zarządza centrami handlowymi. Już od kilku lat w Tarnowie i Bielsku-Białej funkcjonują centra Gemini Park, a wkrótce kolejny obiekt powstanie w Tychach.

Quadowiec i przedsiębiorca w swoim codziennym życiu nie zapomina również o innych. Od ponad 20 lat wspiera Stowarzyszenie Siemacha, które dba o wyrównywanie szans rozwojowych młodzieży. Jest prezesem stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje wielką akcję sprzątania „Czyste Tatry”. W naszych najwyższych górach stworzył również nieformalną grupę Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Na swojej „Świętej Górze”, każdej wiosny organizuje mszę ekumeniczną, a także stara się aktywizować zakopiańskich seniorów – byłych olimpijczyków i doskonałych narciarzy.

Szybkie menu