Zmiany w OFE a giełda - jak konkurować o kapitał?

Kategoria: 
Komunikaty Prasowe
24/03/2011

24 marca 2011 roku odbyła się konferencja "Zmiany w OFE a giełda - jak konkurować o kapitał?" organizowana przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Podczas konferencji dyskutowano w jaki sposób zmiana wysokości składki przekazywanej do otwartych funduszy emerytalnych może wpłynąć na rynek kapitałowy i całą gospodarkę.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Jana Krzysztofa Bieleckiego na temat planowanych zmiany w systemie emerytalnym. Następnie odbyła się dyskusja panelowa prowadzona przez Cezarego Szymanka, w której wzięli udział: Jan Krzysztof Bielecki, (Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów), Marcin Dyl (Prezes Zarządu, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami), Anna Horsecka (Prezes Zarządu, PTE Polsat SA) Adam Leszkiewicz (Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Skarbu Państwa), Jeremi Mordasewicz (PKPP Lewiatan), Beata Stelmach (Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych).
Zgromadzeni goście rozważali m.in. jaka jest obecnie rola i znaczenie OFE dla rynku kapitałowego, jaki wpływ będą miały planowane zmiany w OFE na sytuację notowanych spółek, a w szczególności emitentów z MŚP, czy będą miały one znaczenie w kontekście planowanych prywatyzacji za pośrednictwem giełdy oraz jak nowa sytuacja odbije się na dostępności i kosztach kapitału.
Debata dotycząca możliwych modyfikacji w systemie emerytalnym, która jest prowadzona przez ostatnie kilka miesięcy odnosi się przede wszystkim do wpływu zmian na budżet państwa i na wartość przyszłych świadczeń dla emerytów. My chcieliśmy przeanalizować, jakie konsekwencje może przynieść zmiana wysokości składki przekazywanej do OFE dla rynku kapitałowego. – mówi Beata Stelmach, Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
Dziś odbyło się drugie czytanie ustawy w sejmie, a wkrótce zostanie ona poddana pod głosowanie. Pozostaje nam czekać na dalsze rozstrzygnięcia. Jako Prezes Stowarzyszenia reprezentującego emitentów mogę zapowiedzieć, że będziemy na bieżąco brać udział w dyskusji na temat dalszych zmian w całym systemie emerytalnych, by móc analizować jaki wpływ te zmiany przyniosą na dostępność i koszt kapitału dla giełdowych emitentów. – dodaje Prezes Stelmach.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: TVN CNBC,  Puls Biznesu, Onet.pl, PAP, miesięcznik Kapitałowy, Radio PIN oraz miesięcznik MBA Manager.

Więcej informacji:

Magdalena Raczek
Specjalista ds. PR
e-mail: mraczek@seg.org.pl
tel. (22) 826 26 89
kom. 509 357 280

Ostatnia aktualizacja 23/08/2013
Podziel Się