e-WZA niepopularne, spółki stronią od ryzyka

Kategoria: 
Prasa o nas
04/05/2012

Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych dr Mirosław Kachniewski wypowiada się na temat internetowych transmisji zgromadzenia akcjonariuszy, w artykule Urszuli Zielińskiej.

" Uważam, że przesunięcie o rok terminu wdrożenia tego standardu to dobra decyzja. Sami zresztą jako SEG o to zabiegaliśmy – komentuje Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, który w 2010 r. chwalił?decyzję Netii i spodziewał się?wysypu jej naśladowców w 2011 r.

Dziś – po dyskusjach w gronie prawników publicznych spółek – patrzy na sprawę z szerszej perspektywy. – Zdalny udział w walnym zgromadzeniu nie rozpowszechnił się – przyznaje Kachniewski. – Spółki są ostrożne. I nie bez powodu. Z ich punktu widzenia funkcjonalność ta niesie ze sobą wiele elementów ryzyka. Przekonujemy się o tym za każdym razem, gdy na szkoleniu z udziałem prawników spółek giełdowych przeprowadzamy symulację walnego zgromadzenia spółki, dającego możliwość zdalnego udziału i na bieżąco próbujemy radzić sobie z występującymi problemami – mówi.

Według szefa SEG bariery technologiczne to obciążenie łącza internetowego i opóźnienia w przekazie obrazu, które powodują m.in. że dyskusja na zgromadzeniu traci swoją dynamikę. Innym problemem, jak relacjonuje Kachniewski, jest brak odpowiedzi na pytanie, czy za zerwanie połączenia z walnym zgromadzeniem odpowiada spółka czy inwestor. – Jakkolwiek jest w rzeczywistości, zwykle ryzyko utraty reputacji leży po stronie spółki – mówi prezes SEG."

Więcej w artykule Urszuli Zielińskiej "e-WZA niepopularne, spółki stronią od ryzyka" Gazeta Parkiet (4.05.2012 str.: 6) oraz na stronie parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 04/12/2013
Podziel Się