Parkiet, Mirosław Kachniewski, Wszyscy na tym stracimy

Kategoria: 
Prasa o nas
21/05/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla dziennika Parkiet.

"Od wielu lat trwa debata dotycząca zmiany zasad finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Tym razem zbliża się ona ku końcowi, ale – niestety – ze szkodą dla wszystkich krajowych uczestników rynku. Zyskają tylko zagraniczne instytucje finansowe, a dla rynku polskiego może to być kolejny gwóźdź do trumny. Co ciekawe, tym razem nie jest to wymóg regulacji unijnych, ale nasza oddolna inicjatywa.

Dla uporządkowania informacji wspomnę tylko, że obecnie nadzór nad rynkiem kapitałowym finansowany jest przez inwestorów za pośrednictwem instytucji infrastrukturalnych: giełdy i KDPW. Kilkanaście lat temu, kiedy powstawał ten system finansowania, wydawało się to w pełni uzasadnione, gdyż wówczas nie było możliwości korzystania z dobrodziejstw regulowanego rynku kapitałowego bez korzystania z pośrednictwa tych instytucji. Obecnie sytuacja zaczyna ulegać zmianie, w związku z czym od pięciu lat trwają prace mające na celu modyfikację tego systemu. Tym razem wygląda na to, że jesteśmy na finiszu, gdyż stosowny projekt zmian został zaakceptowany przez podkomisję sejmową ds. instytucji finansowych, a zatem w ciągu najbliższych miesięcy możemy się spodziewać zakończenia procesu legislacyjnego.

Niestety, przygotowany projekt zmian jest zmianą na gorsze, gdyż spowoduje, że z opłat wyłączeni zostaną zagraniczni inwestorzy, zagraniczne domy maklerskie i zagraniczni emitenci. W konsekwencji stratni będą wszyscy krajowi uczestnicy rynku kapitałowego, gdyż będą musieli pokryć tę różnicę, pokryć koszty wdrożenia zmian i pokryć koszty funkcjonowania nowego systemu poboru opłat. A system ten będzie bardziej kosztowny, gdyż część opłat ponoszonych dotychczas przez domy maklerskie, TFI i emitentów za pośrednictwem giełdy i KDPW zastąpiona zostanie opłatami bezpośrednimi na rzecz KNF, przez co organ nadzoru będzie musiał zdublować istniejącą obecnie infrastrukturę do pobierania opłat."

Cały artykuł "Wszyscy na tym stracimy" do przeczytania - Parkiet (2015-05-21), Str.:16 oraz na www.blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się