Parkiet, Mirosław Kachniewski, Wieża nadzorcza w spółce

Kategoria: 
Prasa o nas
02/04/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla dziennika Parkiet.

"Dość drastyczny sposób popełnienia samobójstwa przy pomocy samolotu pełnego pasażerów skłania ku wielu refleksjom związanym nie tylko z lataniem. Warto przy tej okazji zastanowić się szerzej, jakie problemy czają się w innych obszarach, kiedy jedna osoba podejmuje decyzje dotyczące innych, a ci inni nie mają na to żadnego wpływu. Moim zdaniem z sytuacjami takimi możemy mieć do czynienia także na rynku kapitałowym, dlatego warto być mądrym po cudzej szkodzie.

Próbując dokonać prostej analogii pilota samolotu do prezesa spółki możemy znaleźć wiele podobieństw. Wprawdzie katastrofa spółki giełdowej nie jest tak spektakularna, gwałtowna i krwawa jak samolotu, ale też może spowodować ofiary, gdyż może być przyczyną niejednego zawału, o drobniejszych dolegliwościach i siwych włosach nie wspominając. Powstaje zatem pytanie, czy w spółkach są stosowne procedury? Czy zawsze w „kokpicie” są 2 osoby? Czy wiemy jak się zachować, kiedy zabraknie prezesa? Czy jest właściwa komunikacja i współpraca z wieżą kontroli lotów?

Oczywiście możemy założyć, że rzadko prezes popełnia samobójstwo przy pomocy spółki (choć warto sobie uzmysłowić, iż kilka dni temu uznalibyśmy, że piloci nie robią tego przy pomocy samolotu), ale jest bardzo wiele innych sytuacji, w których zamknięcie się prezesa (tak w sensie fizycznym, jak i mentalnym) może doprowadzić do katastrofy. Codziennie zarząd podejmuje ważne decyzje, a wiele z nich ma charakter pilny, terminowy, nie dający możliwości zwłoki. Jeśli prezes został uwięziony na innym kontynencie z powodu wybuchu wulkanu, jeśli wylądował kilkaset kilometrów dalej z powodu mgły, nie mówiąc już nawet o tym, że mógłby być pasażerem takiego samobójczego lotu, to konsekwencje dla spółki i jej akcjonariuszy mogą być bardzo poważne."

Cały artykuł "Wieża nadzorcza w spółce" do przeczytania - Parkiet (2015-04-02), Str.: 16 oraz na www.blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się