Parkiet, Mirosław Kachniewski, Trójkąt (nie)racjonalności: (nie)racjonalny nadzorca

Kategoria: 
Prasa o nas
14/05/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla dziennika Parkiet.

"Dwa ostatnie felietony poświęcone zostały próbie definiowania racjonalnego inwestora i racjonalnego menedżera w kontekście interpretacji informacji cenotwórczej, która będzie podstawą raportowania emitentów według nowych regulacji MAR. Dziś zajmiemy się trzecim wierzchołkiem tego trójkąta, a mianowicie rolą nadzorcy, a w szczególności dociekaniem, jakiego jego zachowania możemy się spodziewać.

Wielu uczestników rynku krytykuje działania nadzoru. Uważają oni, iż nadzorca zachowuje się w sposób nieracjonalny, gdyż nadmierna skrupulatność na etapie licencjonowania oraz przesadna surowość przy nakładaniu kar powodują ograniczanie rozwoju lub nawet „zwój” polskiego rynku kapitałowego, zwłaszcza wobec panunijnej konkurencji regulacyjno-nadzorczej, powodującej wybór przez emitentów i podmioty świadczące usługi finansowe mniej dociekliwego nadzorcy.

Moje zdanie jest całkowicie odmienne – nadzorca zachowuje się w sposób całkowicie racjonalny. Problem tylko w tym, że uczestnicy rynku mają wobec niego nieracjonalne oczekiwania. Wyobraź sobie, Drogi Czytelniku, że jesteś ogrodnikiem, który oceniany jest nie względem tego, jak dba o pożyteczne rośliny, czy też jakie nowe odmiany roślin wyhodował, ale jedynym Twoim zadaniem jest to, aby nie było chwastów. Czy w tym kontekście ma sens nawożenie, podlewanie etc.? Absolutnie nie – im bardziej jałowa gleba, tym mniej chwastów wyrośnie. Pewnie byś pozostawił dla przyzwoitości jakąś jedną roślinę, żeby bardziej uzasadnić swoją pracę, ale resztę można zlać pestycydami, a nawet na wszelki wypadek zerwać wierzchnią warstwę gleby."

Cały artykuł " Trójkąt (nie)racjonalności: (nie)racjonalny nadzorca" do przeczytania - Parkiet (2015-05-14), Str.: 16 oraz na www.blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się