Parkiet, Mirosław Kachniewski, Trójkąt (nie)racjonalności: (nie)racjonalny inwestor

Kategoria: 
Prasa o nas
30/04/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla dziennika Parkiet.

"Wejście w życie regulacji MAR nastąpi (dopiero?/już?) za kilkanaście miesięcy. Jako SEG intensywnie pracujemy nad tym tematem od ponad roku (w wymiarze analitycznym, edukacyjnym i informacyjnym), ale konferencja poświęcona tej tematyce zorganizowana przez KNF nadała nowy wymiar temu problemowi. Okazało się bowiem, że wszystko to, czym od dawna straszymy jest prawdą. A co gorsza, cała prawda jest jeszcze straszniejsza. Warto zatem podsumować najważniejsze wyzwania, jakie staną przed rynkiem.

Nie chcąc powielać treści zawartej w wielu moich poprzednich tekstach dotyczących tej tematyki dla przypomnienia nadmienię tylko, że największym problemem związanym z nowymi regulacjami (w olbrzymim uproszczeniu) jest odejście od katalogu informacji wymagających publikowania. Podstawą do raportowania będzie bardzo gumowa definicja wskazująca, że informacjami cenotwórczymi są takie informacje, które są „określone w sposób precyzyjny” (przy czym kwestia precyzji informacji określona została w sposób mocno nieprecyzyjny) oraz „miałyby prawdopodobnie znaczący wpływ na ceny”, czyli byłyby to informacje, które „racjonalny inwestor prawdopodobnie wykorzystałby, opierając się na nich w części przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych”.

Jak łatwo zauważyć, jedynym „twardym” punktem zaczepienia w tej definicji jest pojęcie „racjonalnego inwestora”. Niestety, rezultatem dotychczasowych prób doprecyzowania tego pojęcia na forum UE było stwierdzenie, że jest to „inwestor, który zachowuje się w sposób racjonalny” i nie jest to niestety mój żart niskich lotów, tylko wykładnia autentyczna. Spróbujmy zatem sami się nad tym tematem pochylić."

Cały artykuł "Trójkąt (nie)racjonalności: (nie)racjonalny inwestor" do przeczytania - Parkiet (2015-04-30), Str.: 20 oraz na www.blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się