Parkiet, Mirosław Kachniewski, Transakcje insiderów – osoby zobowiązane (2)

Kategoria: 
Prasa o nas
20/08/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał felieton dla dziennika Parkiet:

"Służby koordynujące kwestie związane z transakcjami insiderów w spółkach giełdowych najczęściej bardzo narzekają na obecnie obowiązujące regulacje – że zbyt wymagające, że zbyt restrykcyjne, że w sumie nie ma kiedy dokonywać takich transakcji. I mają w tym wszystkim rację, ale już za dziesięć miesięcy prawdopodobnie dojdą do wniosku, że nie było aż tak źle, a to dlatego, że nadchodzące zmiany uregulują w tym obszarze wszystko, co tylko mogło przyjść do głowy regulatorom i nadzorcom z wszystkich liczących się rynków w UE.

Tak jak pisałem w ubiegłym tygodniu, nowa architektura regulacyjna MAR wprowadzi wiele zmian m.in. w obszarze raportowania transakcji insiderów. Analiza wytycznych do stworzenia aktów wykonawczych (ESMA/2015/224) pozwala przypuszczać, że jeśli władze spółki lub osoby z ich najbliższych rodzin zdecydują się na dokonywanie transakcji papierami wartościowymi tejże spółki, to będzie z tym mnóstwo roboty, niepewności i problemów. Dodatkowym wyzwaniem jest opóźnienie prac nad szczegółowymi przepisami (jak dotąd półtora miesiąca i „opóźnienie może ulec zmianie”), co oznacza, że emitenci będą mieli mniej czasu na opracowanie i wdrożenie stosownych procedur.

Podstawowe problemy, z jakimi będą się musiały zmierzyć spółki, dotyczą zmian definicji (w tym osób zobowiązanych do raportowania transakcji), zmian terminów (w tym ustanowienia wymogu niemożliwego do spełnienia), a przede wszystkim zmian zakresu operacji objętych wymogiem raportowania. Te zmiany zakresu dotyczyć będą rozszerzenia wymogów w trzech kierunkach: rynków, na jakich została zawarta transakcja (w tym poza rynkiem regulowanym), rodzajów transakcji (w tym zawartych niezależnie od woli insidera) oraz przedmiotu transakcji (w tym operacji dokonywanych przez zarządzających aktywami)."

Więcej na temat w artykule "Transakcje insiderów – osoby zobowiązane" w Parkiet (2015-08-20), Str.: 16 oraz na blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się