Parkiet, Mirosław Kachniewski, Jak ukraść spółkę giełdową

Kategoria: 
Prasa o nas
10/03/2016

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla Gazety Giełdy Parkiet:

"Od dość dawna narzekam na przeregulowanie rynku. Ale jeszcze poważniejszym problemem jest nieodpowiednie rozłożenie akcentów regulacyjno-nadzorczych. Chodzi o to, że podlegający regulacjom muszą spełniać coraz więcej wymogów z uwagi na to, że niepodlegający tym regulacjom (względnie nierespektujący tych regulacji) obniżają zaufanie do rynku. Ci źli najczęściej nie ponoszą żadnych konsekwencji, a ci dobrzy płacą za ich harce. Czyli jak w życiu.

Najczęściej jest tak, że wybuch jakiejś afery skutkuje dokręceniem śruby regulacyjnej. Tak już jest, że jeśli coś złego się wydarzyło, to trzeba znaleźć winnych i ukarać. A jeśli są oni zbyt sprytni, względnie wymiar sprawiedliwości jest zbyt ociężały, to trzeba znaleźć „winnych zastępczych”. Na rynku finansowym takimi „zastępczymi winnymi” są podmioty z branży finansowej: banki, domy maklerskie, emitenci. I na tych „zastępczych winnych” nakładana jest kara w postaci dodatkowych regulacji."

Cały artykuł „Jak ukraść spółkę giełdową” do przeczytania - Parkiet (2016-03-10), Str.:16 oraz na portalu  www.blog.parkiet.com

 Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się