Parkiet, Mirosław Kachniewski, HR ponad wszystko

Kategoria: 
Prasa o nas
26/03/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla dziennika Parkiet.

"Wszyscy wiemy, że pracownicy stanowią bardzo dużą, a wielu branżach największą wartość przedsiębiorstwa. Ale jakoś nie zawsze jesteśmy w tej wiedzy konsekwentni i dużo trudniej przyjąć do wiadomości, że osoby odpowiedzialne za dobór, kształcenie i lojalność kadr są jeszcze ważniejsze, wręcz kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że wobec coraz to nowych wyzwań ich praca staje się coraz bardziej skomplikowana.

Jednym z tych wyzwań jest rosnące zróżnicowanie oczekiwań, preferencji i percepcji pracowników, wynikające przede wszystkim z dwóch czynników. Pierwszym z nich jest rosnące zróżnicowanie wiekowe zatrudnionych. Czynniki formalne (jak podnoszenie wieku emerytalnego i ograniczanie zjawiska emerytowanych czterdziestolatków) oraz biologiczne (lepszy stan zdrowia, wydłużenie czasu trwania życia), niekiedy w połączeniu z luką pokoleniową i brakiem możliwości zastąpienia pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny (wynikającymi z zapaści kształcenia zawodowego ostatniego ćwierćwiecza) powodują, że rozpiętość wieku zatrudnionych rośnie i będzie rosnąć.

Drugim czynnikiem są coraz bardziej dynamiczne zmiany w nowych rocznikach wkraczających na rynek pracy. Kiedyś określenie „pokolenia” dotyczyło kilku dekad, dzisiaj – kilku lat. Zachodzące wokół nas coraz szybsze zmiany technologiczne spowodowały równie szybkie zmiany mentalne. Funkcjonowanie w świecie wirtualnym już od najmłodszych lat powoduje z jednej strony olbrzymią otwartość na zmiany, kreatywność, odwagę w podejmowaniu decyzji, z drugiej zaś – brak świadomości zagrożeń świata realnego, w którym mamy tylko jedno życie, w którym system nie poprawia automatycznie błędów, w którym rezultaty niewłaściwych działań często są nieodwracalne."

Cały artykuł "HR ponad wszystko" do przeczytania - Parkiet (2015-03-26), Str.: 16 i na www.blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się