Parkiet, Mirosław Kachniewski, Coraz mniej prestiżu, coraz więcej odpowiedzialności

Kategoria: 
Prasa o nas
29/10/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał felieton dla dziennika Parkiet:

"Zarządzanie spółką giełdową od zawsze kojarzyło się z olbrzymią odpowiedzialnością połączoną z równie dużym prestiżem. Niestety, od pewnego czasu te dwie wartości zaczęły się bardzo poważnie rozjeżdżać – prestiżu coraz mniej, a odpowiedzialność zaczyna sięgać sufitu. Pojawiają się pytania, z czego wynikają te tendencje, czy da się przywrócić poprzednie, właściwe proporcje, a przynajmniej zahamować niekorzystne zmiany.

Prestiż zarządzania spółką giełdową obniża się w konsekwencji ogólnego obniżenia prestiżu rynku. Kilka czy kilkanaście lat temu giełda była miejscem, gdzie przedsiębiorcy zdobywali kapitał na rozwój, a inwestorzy zarabiali pieniądze. Wprowadzanie na rynek akcji pracowniczych, pierwsze oferty publiczne dużych i znanych firm, wzrost notowań proporcjonalny do rozwoju spółek – to były czynniki, dla których giełda była popularna, lubiana i ogólnie dobrze postrzegana.

Niestety, przy okazji drugiego rozbioru OFE pojawił się bardzo negatywny przekaz, wzmocniony przez różne siły polityczne, które – jak rzadko – okazały się zgodne w tym jednym aspekcie: aby pieniądze przyszłych emerytów zabrać z „kasyna”. A skoro „wszyscy” tak mówią, to pewnie coś w tym jest, i w ten sposób spółki giełdowe zostały „zamieszane w kradzież zegarka”. Ileś błota się do nich przykleiło, w konsekwencji czego nie mamy chętnych do inwestycji na giełdzie. A jak nie ma popytu, to nie pojawia się także podaż, bo po co w tej sytuacji nowe spółki miałyby się pojawiać na rynku? I koło się zamyka – zamiast dynamicznego rozwoju giełdy mamy do czynienia ze stagnacją, i to mimo bardzo dobrych wyników notowanych spółek."

Więcej na temat w artykule "Coraz mnie prestiżu, coraz więcej odpowiedzialności" w Parkiet (2015-10-29), Str.: 18 oraz na blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się