Parkiet, Mirosław Kachniewski, Brexit a sprawa polska

Kategoria: 
Prasa o nas
23/06/2016

Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał felieton dla Gazety Giełdy Parkiet:

"My tu sobie czytamy „Parkiet”, a na wyspie głosują. Dziś odbywa się referendum ws. ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Jakie zapadnie rozstrzygnięcie? Jakie mogą być skutki? Jakie wnioski dla Polski? Poniżej postaram się zastanowić nad odpowiedzią na te pytania.

Dziś jeszcze nie wiemy, jakie zapadnie rozstrzygnięcie, ale możemy je prognozować z większym prawdopodobieństwem, niż typować wyniki meczów. Mamy do dyspozycji dane oparte o czynniki racjonalne i emocjonalne. Pierwsze z nich powiązane są z decyzjami finansowymi. Gdybyśmy opierali nasze przypuszczenia na reakcjach rynków finansowych na różne wieści zwiększające lub zmniejszające prawdopodobieństwo Brexitu, to dość jasno z nich wynika, że opuszczenie UE się zwyczajnie nie opłaca. Dla tych, którzy uważają (poniekąd słusznie), że rynek nie zawsze jest racjonalny, zaproponować mógłbym analizę zakładów bukmacherskich. Tam także widać olbrzymią przewagę poglądów, że Wielka Brytania pozostanie w UE.

Niestety, głosujący nie zawsze postępują racjonalnie. Miarą ich odczuć mogą być sondaże przedwyborcze, które wskazują na nieznaczną tylko przewagę zwolenników pozostania w UE. I to przewagę zyskaną pod wpływem emocji związanych z zabójstwem parlamentarzystki – pytanie, czy tak zyskana przewaga będzie trwała, czy też do momentu głosowania wyparuje wraz z emocjami powiązanymi z tym wydarzeniem. Musimy zatem przyjąć, że – niezależnie od przedstawionych powyżej czynników racjonalnych – Brexit jest całkiem prawdopodobny."

Cały felieton „Brexit a sprawa polska”  do przeczytania - Parkiet  (2016-06-23, Str.: 15)

Tagi: 
Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się