Parkiet, Mirosław Kachniewski, Akcje zamienne na obligacje

Kategoria: 
Prasa o nas
05/03/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla dziennika Parkiet.

"Od kilkunastu miesięcy możemy zaobserwować na rynku dość dziwną sytuację. Wskaźniki makroekonomiczne sobie, a giełda sobie. Czy zatem giełda przewiduje jakieś istotne spowolnienie gospodarcze, czego nie widzą inni, czy też przestała chwilowo być barometrem gospodarki? A jeśli przestała, to dlaczego i co musiałoby się stać, aby tę funkcję odzyskać?

Teoretycznie spadające stopy procentowe powinny podwójnie zachęcać do inwestycji w akcje. Po pierwsze akcje stają się relatywnie bardziej atrakcyjne względem np. lokat bankowych, a po drugie niższe koszty finansowania powinny sprzyjać rozwojowi przedsiębiorstw. Jeśli do tego dodamy bardzo optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego, to mamy aż trzy powody, dla których kursy akcji powinny rosnąć.

Tak się jednak nie dzieje i od kilkunastu miesięcy możemy obserwować trend boczny. Z jednej strony, im dłużej on trwa, tym większy potencjał do wzrostów, bo kiedyś przecież giełda powinna nadrobić straty względem wzrostu gospodarczego i innych rynków (chyba że wcześniejsze wyceny były nazbyt optymistyczne i dziś zostały po prostu urealnione). Z drugiej strony jednak jest taka prawidłowość, że inwestorzy są zainteresowani kupnem akcji wówczas, kiedy ich kursy już od pewnego czasu rosną. A skoro nie rosną, to nie kupują i koło się zamyka."

Cały artykuł "Akcje zamienne na obligacje" do przeczytania  - Parkiet (2015-03-05), Str.:16

oraz na www.blog.parkiet.com

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się