MBA Manager, Mirosław Kachniewski, Chodzi o pieniądze

Kategoria: 
Prasa o nas
20/10/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla "Manager MBA":

"Jest bardzo wiele czynników, które determinują sukces rynkowy przedsiębiorstwa – właściwa strategia, trafiony produkt, świetna kadra, przełomowe wyniki badań, dobrze przeprowadzona kampania promocyjna, etc. W każdym jednak przypadku warunkiem koniecznym sukcesu jest właściwe finansowanie . Jeśli na ostatniej prostej zabraknie pieniędzy, to wszystkie pozostałe czynniki sukcesu można sobie oprawić w ramkę, powiesić na ścianie i opowiadać później wnukom, jaki to fajny mieliśmy pomysł.

Właściwie zarządzana spółka musi zatem być tak poukładana, aby jej sukces miał wymiar nie tylko moralny i wspominkowy, ale także jak najbardziej wymierny. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest powierzenie finansów spółki osobie, która potrafi o to zadbać na najwyższym poziomie. Musimy mieć świadomość, że rola CFO nie polega na sumowaniu słupków i wpisywaniu kwot w odpowiednie rubryki. Zadaniem takiej osoby jest sformułowanie i zrealizowanie strategii finansowania przedsiębiorstwa w długim okresie.

Zrealizowanie tego zadania wymaga olbrzymiej wiedzy z pogranicza ekonomii, matematyki i metafizyki. CFO musi przyjąć możliwie trafne założenia dotyczące sytuacji globalnej, krajowych uwarunkowań gospodarczych i politycznych, preferencji klient.w, zachowań rynku, a w wielu branżach także pogody. Wydaje się, że nie jest to możliwe, ale doświadczenie pokazuje, że są osoby, kt.re w spos.b powtarzalny potrafią przewidzieć i zrealizować finansowanie dla bardzo skomplikowanych projektów. Niekiedy jest to wręcz transcendentalne, co pozwala pojmować zarządzanie finansami bardziej jako sztukę niż rzemiosło."

Więcej informacji w artykule Mirosława Kachniewskiego "Chodzi o pieniądze" na www.manager.inwestycje.pl

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się