Manager MBA, Mirosław Kachniewski, Spółka akcyjna - kłopot akcjonariuszy

Kategoria: 
Prasa o nas
10/11/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla "MBA Manage":

"Spółka akcyjna to bardzo skomplikowany mechanizm, a komplikuje się on jeszcze bardziej jeśli będzie to spółka notowana na giełdzie. Poszerza się wówczas bowiem grono interesariuszy ze wszystkimi tego pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami. O pozytywnych nie muszę pisać, bo każdy sobie z nimi bez problemu poradzi. Dlatego skoncentruję się na aspektach negatywnych, nie po to aby wpisać się w ogólną narrację, ale w celach edukacyjnych – aby łatwiej było minimalizować ich wpływ na przedsiębiorstwo.

Poziom skomplikowania tego mechanizmu wyznaczony jest przez strukturę zarządzania spółką akcyjną oraz wielość zainteresowanych podmiotów. Sama struktura jest bardzo złożona i może generować wiele problemów – w teorii możemy dość łatwo rozróżnić kompetencje właścicieli, rady nadzorczej i zarządu, w praktyce jednak jest to dużo bardziej skomplikowane. No bo wprawdzie zarząd ponosi odpowiedzialność prawną, ale odpowiedzialność finansowa (w kontekście zmiany wartości spółki) spoczywa na właścicielu. Pomiędzy nimi jest rada nadzorcza, która niby powinna mieć dostęp do wszystkich informacji, aby właściwie wykonywać swoje zadania, a z drugiej strony nie powinna się mieszać w działalność operacyjną spółki. Pół biedy jeśli mamy do czynienia ze spółką prywatną – wówczas najczęściej osoby wchodzące w skład organów stanowią zgrany zespół silnie powiązany więzami rodzinno-towarzysko-biznesowymi i związaną z tym jakąś wspólnotą interesów."

Więcej informacji w artykule Mirosława Kachniewskiego "Spółka akcyjna - kłopot akcjonariuszy" w MBA Manager ((2015-11-01), Str.: 52

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się