Manager MBA, Mirosław Kachniewski, Kopalnia pieniędzy

Kategoria: 
Prasa o nas
19/01/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla "Manager MBA".

"Problem poszukiwania pieniędzy nie jest nowy i wyprzedził nawet powstanie samego pieniądza. Od zawsze ludzkość zmagała się z niedostatkiem środków. Czy to potrzebnych do przeżycia, do pławienia się w luksusie, czy wreszcie do zdobywania świata.

W dzisiejszych czasach problem ten nabrał szczególnego znaczenia, gdyż zdobywcą świata może zostać każdy przedsiębiorca – o ile tylko ma pomysł, odwagę i pieniądze właśnie. Pojawia się tutaj pewna wątpliwość – bo przecież skoro potrzebne są pieniądze, to nawet najlepszy pomysł w głowie najbardziej nawet zdeterminowanego człowieka nie wystarczy. Otóż wystarczy, ponieważ źródeł finansowania dobrych projektów biznesowych jest bardzo wiele. Musimy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie z nich są dostępne dla każdego i nie wszyscy rozumieją to samo pod pojęciem „dobry projekt biznesowy”. Dla uporządkowania warto przypomnieć, skąd można wziąć pieniądze na rozwój przedsiębiorstwa.

Typowa ewolucja firmy to droga od garażu do dizajnerskiej siedziby ze szkła i aluminium, choć nie wszystkie przechodzą całą drogę i nie wszystkie „zaliczają” wszystkie etapy. Na początku projekt rozwijany jest „za darmo”, tj. bez nakładów czysto finansowych, przy wykorzystaniu już istniejących zasobów: jednego z pomieszczeń mieszkalnych/gospodarczych, dostępnych surowców/narzędzi/materiałów/komputerów oraz realizacji pasji w czasie wolnym. Jest to ta najbardziej romantyczna część przygody, kiedy dążymy do realizacji celu bardziej poznawczego niż biznesowego, kiedy „kręci” nas bardziej sama idea wynalazku/innowacji i jej przydatność dla innych, niż jej wycena rynkowa."

 

Więcej informacji w artykule Mirosława Kachniewskiego "Kopalnia pieniędzy", Manager MBA, (2015-10-01), Str.: 38

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się