Manager MBA, Mirosław Kachniewski, Jak przesunąć rok z korzyścią dla spółki

Kategoria: 
Prasa o nas
17/03/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla "Manager MBA":

"Umysły ścisłe mają to do siebie, że lubią porządek formalny. W związku z powyższym odbiorcy informacji finansowych ze spółek: inwestorzy, analitycy, zarządzający aktywami, chcieliby mieć te dane jak najlepiej uporządkowane, uszeregowane, porównywalne. Dość naturalnym przejawem tej potrzeby uporządkowania jest prowadzenie księgowości spółki zgodnie z rokiem kalendarzowym. Nie zawsze jest to jednak dobre dla funkcjonowania firmy.

W przypadku wielu przedsiębiorstw zakończenie roku obrotowego z końcem grudnia absolutnie nie ma sensu. Pomijając kwestię natury „ludzkiej” i związanych z tym myśli raczej o świętowaniu, niż o pracy, często względy czysto merytoryczne przemawiają za tym, aby pod koniec roku kalendarzowego wszystkie siły rzucić raczej do obsługi klienta niż do wsparcia służb księgowych. Ponadto jest wiele branż, dla których dane na koniec grudnia niewiele znaczą, gdyż są fotografią z samego środka sezonu i w niewielkim stopniu mogą się przekładać na ostateczne wyniki, jakie nadejdą wraz z okresem „żniw”."

Więcej informacji w artykule Mirosława Kachniewskiego "Jak przesunąć rok z korzyścią dla spółki", Manager MBA (2015-03-01), Str.: 56

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się