Manager MBA, Mirosław Kachniewski, Będzie się działo

Kategoria: 
Prasa o nas
08/09/2015

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, napisał artykuł dla "Manager MBA":

"W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać niespodziewanego w odniesieniu do praktycznie każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstw. Dużo się będzie działo w wymiarze globalnym, regionalnym, a także krajowym – w ujęciu gospodarczym, politycznym i regulacyjnym. Zmiany te w szczególny sposób dotkną spółek giełdowych, których działalność z wielu względów stawać się będzie coraz trudniejsza.

Globalna sytuacja gospodarcza wygląda dość niepokojąco. Gdzie nie spojrzeć, to problemy – wojna na Ukrainie, kryzys w Grecji, problemy imigracyjne całej UE. Jeśli spojrzymy dalej, to jeszcze gorzej – spowolnienie gospodarcze w Chinach, niepewność co do zachowania gospodarki USA po odłączeniu kroplówki w postaci „luzowania ilościowego”, rozwój Państwa Islamskiego i rozkwit terroryzmu, który może bardzo istotnie ograniczyć rozwój gospodarczy Bliskiego Wschodu i Afryki. Nie jest dobrze i nic nie wskazuje, aby miało być lepiej.

Czy w takim razie należy koncentrować się na rynku polskim? Absolutnie nie, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze ta zmienność i ryzyko na innych rynkach mogą być okazją do większych zysków, a także do pewnego rodzaju naturalnej kompensacji poszczególnych ryzyk – przecież jeśli jedna waluta się osłabia, to inna musi się umacniać, jeśli jesteśmy na wielu rynkach, to łatwiej przetrwać kryzys na kilku z nich, jeśli na innych wciąż można zarabiać. Po drugie natomiast w Polsce też mamy sporo ryzyk, zarówno gospodarczych, jak i politycznych."

Więcej informacji w artykule Mirosława Kachniewskiego "Będzie się działo", Manager MBA (2015-09-01), Str.:96

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się