Forbes, Mirosław Kachniewski, Negaekonomia

Kategoria: 
Prasa o nas
02/02/2015

Na portalu forbes.pl ukazał się artykuł Mirosława Kachniewskiego, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, "Negaekonomia":

"Żyjemy w czasach, kiedy podstawowe prawdy ekonomiczne ulegają już nawet nie tyle zmianie, co całkowitemu odwróceniu. Dane makroekonomiczne odbiegają od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni, dziwne wskazania różnych wskaźników gospodarczych wzbudzają wątpliwość, czy są właściwie skonstruowane, a tradycyjne modele biznesowe są coraz trudniejsze w realizacji. Powoli wyłania się nowy ład ekonomiczny, który pozwoliłem sobie nazwać „negaekonomią”.
Negaekonomia to zjawisko odwrócenia tradycyjnie pojmowanych relacji ekonomicznych. Otrzymujemy zapłatę nie za konsumpcję, a za brak konsumpcji, nie za pracę, a za powstrzymanie się od pracy, nie za zdeponowanie pieniędzy w banku, ale za ich pożyczenie z banku. Jest to konsekwencją dekad niepohamowanego rozwoju, dążenia do pełnego wykorzystania mocy wytwórczych i pełnego zatrudnienia. Doszliśmy do granic wytrzymałości systemu – dalsze nadymanie balonu spowoduje jego pęknięcie i stąd koncepcja działań odwrotnych, które by miały rozwiązać spiętrzone problemy."

Cały artykuł do przeczytania na www.forbes.pl

Ostatnia aktualizacja 20/11/2017
Podziel Się